Z założenia DuoDater ma być alternatywą dla tradycyjnych stron randkowych. Z jego pomocą organizowane są podwójne randki, podczas których spotykają się pary przyjaciół. Twórcy strony mają nadzieję, że dzięki zabraniu na randkę kolegi lub koleżanki łatwiej będzie użytkownikom DuoDater wejść w interakcję z osobami poznanymi w sieci.

"Dzięki towarzystwu kolegi czy znajomego na randce łatwiej jest pokazać swoje prawdziwe "ja". Obecność przyjaciół sprawia, że bez problemu wchodzimy w interakcję" - twierdzi współtwórca strony Andrew Flachner.

Żeby skorzystać z DuoDater należy dokonać - w sposób tradycyjny lub poprzez Facebooka - rejestracji. Następnym krokiem jest zaproszenie jednego lub kilku przyjaciół, którzy razem z nowym użytkownikiem witryny będą tworzyć duety randkowe.

"Użytkownik DuoDater i jego przyjaciele muszą wypełnić krótki kwestionariusz, w którym odpowiadają na pytania dotyczące ich zainteresowań i nawyków, wybierają lokalizację, w której chcą iść na randkę oraz to, co podczas niej chcieliby robić. Na tej podstawie DuoDater wyszukuje im, wśród innych duetów, parę na podwójną randkę" - stwierdził Flachner.