Znany psycholog - Paul Ekman - uważa, iż kontakt wzrokowy sygnalizuje uwagę. A skupienie jej na czymś lub kimś w dzisiejszym świecie graniczy z cudem. Jeżeli więc, ktoś rozmawiając z nami patrzy głęboko w oczy, mamy pewność, że jesteśmy w centrum uwagi. To z kolei powoduje, iż czujemy się docenieni i wywołuje sympatię do rozmówcy. Jest to pierwszy dowód na to, jak bardzo ważny jest kontakt wzrokowy.

Badania dowodzą, że mężczyznom, którzy oglądają zdjęcia atrakcyjnych dla nich kobiet, źrenice powiększają się do trzech razy! Kobiety reagują podobnie na obrazy matek z dziećmi, a z kolei niemowlęta tak samo na widok dorosłego. Rozszerzanie się źrenic związane jest z aktywnością ludzkiego mózgu, która ujawnia się podczas rozwiązywania problemów. Ma to bowiem związek z ulgą i zadowoleniem. Stąd wyjaśnienie dlaczego niektórym modelkom występującym w reklamach powiększa się komputerowo źrenice…

Jeżeli już o kobietach mowa, moc powiększonych czarnych punktów oczu była znana już za czasów naszych babć. Wtedy to panny udając się na bal lub randkę specjalnie zakrapiały sobie oczy powodując rozszerzenie źrenic. Stąd wniosek, że już wtedy znano cudowną moc wzroku.

Patrzenie sobie w oczy jest oznaką wzajemnego zainteresowania, tworzy poczucie bliskości i wywołuje pożądanie. Kontakt wzrokowy potrafi wyrazić mnóstwo uczuć: od miłości, poprzez radość aż po smutek, zazdrość i złość. Jest to więc dodatkowy sposób komunikacji i wyzwalania emocji. Badania dowodzą, że jeżeli kobieta popatrzy na mężczyznę „wzrokiem dziecka”, czyli z niewinnością i lekko uniesionymi brwiami- wzbudzi w nim poczucie opieki i ochrony. Wtedy ma szansę mocno się do niego przytulić i zyskać to, czego tylko zapragnie…

Ze sposobu patrzenia można wiele wywnioskować. Okazuje się bowiem, że osoba, która kłamie wcale nie odwraca wzroku. Wręcz przeciwnie - patrzy prosto w oczy, ponieważ dzięki temu łatwiej będzie jej ukryć prawdę. Podobnie jest z częstym mruganiem - w czasie stresu robimy to znacznie częściej.

Fragment piosenki Yougopolis doskonale podsumowuje rozważania na temat wzroku:
„Ona... ona długo lubi w oczy patrzeć mi
Ona nic nie mówi - tylko mi się śni, tylko mi się śni”