Regularna aktywność fizyczna obniża ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy i otyłości, a ćwiczenia siłowe zapobiegają osteoporozie u kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Uprawianie sportu ma wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także istotnie oddziałuje na psychikę. Według badań naukowców z Instytutu Psychiatrii w São Paulo umiarkowana aktywność sportowa poprawia nastrój i może być bardzo korzystna w leczeniu depresji oraz stanów lękowych.

Ministerstwo Zdrowia zaleca, by na aktywność fizyczną poświęcać codziennie co najmniej 60 minut. Przed rozpoczęciem uprawiania sportu warto jednak skonsultować się z lekarzem, by ocenić wydolność i sprawność organizmu.

Sport może być zdrowy tylko wtedy, kiedy jest odpowiednio kontrolowany, kiedy w odpowiedni sposób „serwisujemy” swój organizm. Jeżeli chcemy zacząć uprawiać aktywność fizyczną, pamiętajmy o tym, by być w przyjaźni z lekarzami. Nie można czekać, aż nam się urwie ścięgno Achillesa, ale zgłosić się wtedy, kiedy zacznie nas delikatnie pobolewać. Wtedy można to wyeliminować dużo prostszymi metodami, z mniejszym nakładem środków – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Robert Śmigielski z Carolina Medical Center, Grupa LUX MED.

Badania profilaktyczne pozwalają ograniczyć ryzyko niespodziewanych powikłań sercowo-naczyniowych, które mogą pojawić się przy intensywnym wysiłku. Umożliwiają również wykrycie ukrytych wad postawy, które zwiększają prawdopodobieństwo kontuzji.

Główny problem wśród sportowców to urazy ortopedyczne, na drugim miejscu są problemy kardiologiczne. Ortopedia i kardiologia są więc dwiema specjalnościami, które w sposób naturalny towarzyszą sportowi – zwraca uwagę Robert Śmigielski.

Próby zdolności wysiłkowych, ocena sprawności funkcjonalnej czy trening funkcjonalny i motoryczny były do niedawna dostępne wyłącznie dla profesjonalnych sportowców. Obecnie mogą z nich skorzystać również osoby uprawiające sport amatorsko. Grupa Lux Med przygotowała specjalny program Medycyna dla Sportu i Aktywnych, którego celem jest edukacja i profilaktyka sportowa, a także przywracanie osób aktywnych do pełnej sprawności po kontuzjach.