Genialne jest to, że możemy sobie wybrać dowolne ćwiczenie, dowolny ruch. Przez 20 sekund dajemy z siebie 120 proc., mamy wejście w tzw. trening beztlenowy (bo mniej więcej taki wysiłek trwa 20-30 sekund) i mamy 10 sekund odpoczynku na dotlenienie się i przygotowanie do kolejnej rundy. Powtarzamy to 8 razy, czyli cały trening zajmuje nam dokładnie 4 minuty – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Tomasz Sypniewski, główny trener siłowni CrossFit MGW.

Blisko 20 lat temu taką metodę ćwiczeń opracował Japończyk dr Izumi Tabata, który współpracował z zawodnikami przygotowującymi się do olimpiady. Trening przeznaczony jest nie tylko dla sportowców, którym zależy na poprawie wyników, lecz także amatorów chcących poprawić kondycję swojego organizmu.

Taki trening daje nam olbrzymi wzrost wydolności naszego pułapu tlenowego oraz wydolności anaerobowej, czyli beztlenowej. Badania pokazały, że takie 4 minuty mogą przynieść więcej korzyści niż leniwa godzina na siłowni, w której nie mamy planu, nie wiemy, co robić, i krzątamy się od maszyny do maszyny – tłumaczy Tomasz Sypniewski.

Tabata dla początkujących powinna być wykonywana trzy razy w tygodniu. Trenerzy podkreślają, że najlepiej postawić na szybkie pompki, bieg bokserski w miejscu, ćwiczenia ze skakanką, jazdę na rowerku stacjonarnym czy przysiady z ciężarkami lub sztangą.

To trening dla każdego, przede wszystkim dla tego, kto jest leniwy i ma mało czasu. Polecam go również jako ćwiczenie poranne, żeby podkręcić metabolizm na ładne parę godzin – wyjaśnia Tomasz Sypniewski.

Przed treningiem warto wykonać co najmniej 5-minutową rozgrzewkę, a po – ćwiczenia rozluźniające. Nie jest on polecany osobom o słabej kondycji fizycznej i niskiej wydolności.