Puchar Polski w Dogtrekkingu, którego sponsorem jest marka Merrell to cykl imprez sportowych odbywających się na południu Polski od 5 lat. We wszystkich poszczególnych edycjach może wziąć udział zarówno początkujący uczestnik, jak i doświadczony maratończyk. Co roku w zawodach bierze udział ponad 1000 osób z całej Polski. Całodzienny spacer z psem po wyznaczonej trasie może być doskonałą zabawą, ponieważ nie ma limitu czasu, w którym trzeba go ukończyć.

Zanim jednak zdecydujecie się wystartować w pierwszych zawodach, powinniście pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu. W przypadku tej dyscypliny sportu zdecydowanie najważniejsza jest odpowiednia współpraca pomiędzy opiekunem a pupilem. Podczas zawodów dogtrekkingowych pies jest równorzędnym towarzyszem osoby, z którą wystartował. Dlatego właśnie to również od jego kondycji zależy ukończenie zawodów z dobrym czasem. Każdy z uczestników może wybrać jeden z trzech dystansów sportowych zmagań dostosowany do własnych możliwości. Krótsze trasy są dwie i są przeznaczona dla początkujących. Pierwsza z nich liczy liczą ok. 25 km, druga zaś ok. 15 km. Natomiast najdłuższa trasa ma ok. 50 km.

Media

Praktycznie każdy z uczestników jest w stanie przejść z psem pierwsze dwie, znacznie krótsze trasy bez specjalnych i wyczerpujących przygotowań. Jednak w przypadku trzeciego dystansu, udział w zawodach dogtrekkingowych wymaga wcześniejszych treningów.

Przygotowania można zacząć od wydłużenia spacerów z psem przynajmniej o 2 godziny. Dzięki temu szybko i prawie niezauważalnie można poprawić kondycję swoją i naszego psa. Dodatkowo raz w miesiącu można zaplanować dłuższą wyprawę np. w góry, gdzie będzie można przejść dużo dłuższą trasę. Ważne by podczas treningów zachęcać psa do przemieszczania się cały czas do przodu. Pozwoli to przyzwyczaić go do utrzymywania stałego tempa i łatwiejszego pokonywania wzniesień na drodze. Natomiast codzienne bieganie z psem wpłynie korzystnie na kondycję przede wszystkim ludzi.

Zawody odbywają się w różnych miejscach na terenie Polski, a trasy biegną zazwyczaj przez naturalne i nieuregulowane drogi. Trzeba zatem pamiętać, że na szlakach mogą występować różnego typu naturalne przeszkody takie jak kamienie i nierówności terenu. W takim przypadku warto zadbać o odpowiednie buty, które zapewnią nam komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo na trasie marszu.

Najlepszym wyborem są buty specjalnie zaprojektowane do trekkingu odbywającego się w różnych warunkach terenowych. Marka Merrell oferuje tego typu obuwie przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. W wielu modelach outdoorowych butów stosowane są technologie, opatentowane przez markę Merrell. Jedną z nich jest specjalna poduszka powietrzna w podeszwie środkowej Merrell Air Cushion amortyzująca wstrząsy i znacznie poprawiające stabilność stopy. Została zastosowana między innymi w męskich modelach butów Grasshopper Sport GTX, Chameleon Wrap Slam i w damskich Siren Sport GTX . Dodatkowo specjalny język z wstawkami w butach marki Merrell uniemożliwia przedostanie się zanieczyszczeń takich jak kamienie czy piach do wnętrza obuwia. Taka technologie znajdziecie w damskich butach Yakota Bluff Ventilator, Azura GTX oraz męskich Grasshopper Sport. Jest to ważne szczególnie podczas spaceru na dłuższym dystansie.

Sponsorem tegorocznego Pucharu Polski w Dogtrekkingu jest Merrell, producent obuwia i odzieży dla entuzjastów aktywnego wypoczynku.