Sok z buraków, dzięki zawartym w nim związkom azotowym, powoduje rozszerzenie światła naczyń tętniczych i żylnych. Dzięki nim, serce jest bardziej ukrwione, a mięśnie potrzebują mniej tlenu w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego.

Eksperymenty przeprowadzone na sportowcach z wykorzystaniem soku z buraków oraz placebo potwierdziły wcześniejsze założenia.

Badacze przekonują, że takiego efektu nie da się uzyskać przy użyciu innych dostępnych środków, dlatego sok buraczany już wkrótce może zapoczątkować prawdziwą rewolucję, stając się powszechnie stosowanym napojem w sportach wytrzymałościowych. Na pewno warto przetestować jego właściwości na własnej skórze i wpleść szklankę soku do codziennego jadłospisu. Tym bardziej, że oprócz poprawy wydolności, buraki są także cennym źródłem witamin (A, B1, B2, C, E) oraz minerałów (wapń, żelazo, fosfor, magnez) - informuje polskabiega.sport.pl.

Naukowcy polecają picie świeżego soku i przestrzegają przed spożywaniem napojów w kartonach, wzbogaconych o dodatkowe smaki i poddawanych procesowi pasteryzacji.