Umiarkowana intensywność i dłuższe sesje ćwiczeń pomagają niewątpliwie chronić organizm przed chorobami układu krążenia. Jednak badania wykazują, że wyższa intensywność i krótsze odstępy pomiędzy ćwiczeniami mogą być bardziej skuteczną metodą poprawy zdrowia, przy małym nakładzie pracy i czasu - podają naukowcy z Uniwersytetu w Aberdeen.

W eksperymencie przeprowadzonym przez badacza Stuarta Gray'a z brytyjskiego Uniwersytetu w Aberdeen wzięła udział grupa mężczyzn w wieku od 18 do 35 lat. Panowie podzielono na dwie grupy: jedna miała spacerować przez pół godziny, druga natomiast została poproszona o przebiegnięcie krótkiego dystansu w szybkim tempie.

Badania wykazały, że u mężczyzn, którzy wykonywali cykl 30-sekundowych ćwiczeń o wysokim poziomie intensywności z czterominutowymi przerwami, poziom tłuszczu we krwi spadał zdecydowanie szybciej niż u pozostałych. Półgodzinny spacer w szybkim tempie obniżył poziom tłuszczu o 11 procent. Krótkie treningi natomiast, pomogły zredukować go aż o 33 procent, co daje taki sam efekt jak w przypadku 90-minut szybkiego spaceru, truchtu lub biegania.

Badacze zalecają zatem regularne treningi trwające ok. 20 minut, składające się z wielu powtórzeń i kilkuminutowych przerw pomiędzy cyklami. Jak dodają, podczas gdy intensywne ćwiczenia niekoniecznie wpływają na wzrost siły mięśni, to z całą pewnością pomagają wytrenować wytrzymałość, co jest ich kolejną zaletą.