6 posiłków dziennie

Wypracuj nawyk, niech regularne spożywanie posiłków jak najszybciej wejdzie ci w krew. Przyjęcie tej prostej zasada przyczyni się do wyregulowania metabolizmu oraz procesów hormonalnych. Nie przesadzaj z kaloriami, skup się głównie na produktach mięsnych, bogatych w cynk i minerały sprzyjające produkcji testosteronu.

Jednonasycone kwasy tłuszczowe

To niezbędny czynnik prawidłowego funkcjonowania gospodarkihormonalnej w twoim organizmie, a jednocześnie najważniejszy makroskładnik wpływający na podwyższenie poziomu testosteronu. Źródłem tych kwasów są orzeszki ziemne, awokado, ryby, zdrowe oleje (lniany, z oliwek lub rzepaku).

Warzywa krzyżowe

Wprowadź do diety brokuły, kalafior, rzodkiewkę, kapustę i brukselkę. Te warzywa przyczyniają się do obniżenia poziomu estrogenów w organizmie. Wystrzegaj się produktów sojowych – te z kolei wywołają efekt zupełnie przeciwny.

8 godzin snu

Brak snu jest jednoznaczny ze wzrostem produkcji kortyzolu wpływającego na produkcję testosteronu (obniża ją aż o 40%).

Unikaj alkoholu i stresujących sytuacji

Staraj się zredukować ilość spożywanego alkoholu, gdyż jego obecność w organizmie silnie wpływa na poziom testosteronu. Zaobserwuj które sytuacje w twoim życiu są najbardziej stresogenne i staraj się je wyeliminować. Pamiętaj, że organizm podczas sytuacji stresowej wydziela więcej kortyzolu, a to wiąże się ze wzmożonym katabolizmem i obniżeniem poziomu testosteronu.

Seks

Seks nie tylko podnosi poziom testosteronu, ale również stymuluje organizm do produkcji endomorfin i oksytocyny. Tydzień bez aktywności seksualnej wiąże się z gwałtownym spadkiem poziomu testosteronu.

Suplementy diety

Dwa najpopularniejsze suplementy wspomagające produkcję testosteronu to Tribulus Terrestris i ZMA, jednak rynek tych produktów jest tak duży, że z pewnością wybierzesz coś dla siebie.

Trening

Według badań ćwiczenia aerobowe obniżają poziom testosteronu, dlatego staraj się uzupełniać je treningiem siłowym.