Musisz jeść więcej, aby zwiększyć masę mięśniową

Bzdura!

Jeśli twoim priorytetem jest zwiększenie masy mięśniowej, nie musisz swojego życia zamieniać w całodobowy bufet, pochłaniając wszystko co znajdzie się w zasięgu twojego wzroku. Intensywny trening wymaga większej ilości kalorii w diecie, jednak pamiętaj, że możliwości przyswajania organizmu są ograniczone - w momencie kiedy się kończą, rozpoczyna się produkcja tkanki tłuszczowej. To dlatego zawodowi kulturyści zalecają, aby przygodę z siłownią rozpocząć od przemyślenia swojej diety.

Przerwa w treningu to straty nie do odrobienia i przyrost tkanki tłuszczowej

Bzdura!

Nawet bardzo zaawansowani zawodnicy boją się, że tygodniowa przerwa w cyklu treningowym spowoduje straty nie do odrobienia. Po pierwsze musisz uświadomić sobie, że twoje ciało posiada pamięć mięśniową. Nawet jeśli planujesz 2-3 miesięczną przerwę, odrobienie strat przyjdzie znacznie łatwiej niż sądzisz. W przypadku krótszych przerw nie tracisz na sile, a wręcz zyskujesz! Dlaczego tak się dzieje? Reżim treningowy zakłada bardzo często 3-5 treningów w tygodniu. Wiąże się to z dużym prawdopodobieństwem przetrenowania i zmęczenia mięśni pozbawionych czasu na regenerację. Tydzień przerwy to remedium na te problemy.

Trening nie powinien przekraczać 1 godziny

To prawda!

...oczywiście jeśli mówimy o treningach amatorskich, inaczej wygląda to w przypadku zawodowych kulturystów. Trening wykraczający poza jedną godzinę wiąże się z gwałtownym spadkiem poziomu testosteronu oraz cukru we krwi. Wzrasta natomiast wydzielanie kortyzolu, co zwiększa katabolizm przyczyniający się do rozpadu mięśni i gromadzenia tłuszczu. Dbaj o czas treningowy, zainwestuj w zegarek i jeszcze raz przeanalizuj dobór ćwiczeń.

Dobry trening powinien boleć

Bzdura!

Pamiętaj, że ból to określony sygnał, który dostajemy od organizmu. Może oznaczać problem ze stawami, złamanie kości, przetrenowanie mięśni. Powinieneś nauczyć się prawidłowo oceniać wszystkie te sygnały, z każdym treningiem staraj się poznawać swoje ciało. Wkrótce dowiesz się na ile intensywny może być twój trening, aby nie spowodował długoterminowych, negatywnych skutków.

Zawsze ćwicz „do upadłego”

Bzdura!

Musisz wykazać się sprytem. To mit bardzo podstępny, m.in. dlatego, że jest w nim sporo prawdy. Ciężki trening to swoisty sygnał, bodziec dla organizmu, aby zwiększył „produkcję” tkanki mięśniowej. Problem polega na tym, że jeśli będziesz dawał z siebie 110% na każdym treningu w ciągu kilku tygodni dopadnie cię syndrom przetrenowania. Wówczas będziesz miał sporo czasu na przemyślenie błędów – pauzowanie może potrwać nawet kilka tygodni lub miesięcy. Pamiętaj, mądry plan treningowy jest tak samo ważny jak odpoczynek.

Większa waga ciała to większe mięśnie

Bzdura!

Niektórzy faceci skupiają się wyłącznie na masie ich ciała, ciężarze jaki są w stanie udźwignąć, obwodzie klatki i bicepsa, przy czym widzą wiele zależności między tymi elementami. Nie zawsze mają rację. Masa ciała nie musi przekładać się na wielkość podnoszonych ciężarów, a duże wymiary ramion to nie zawsze zasługa mięśni, które je budują. To tylko część mitów pokutujących wśród miłośników kulturystyki. Z kolejnymi zmierzymy się już wkrótce!