1. Profesjonalna rozgrzewka

Przed rozpoczęciem treningu mięśnie muszą przyzwyczaić się do wzmożonego wysiłku fizycznego, dlatego niezbędna jest rozgrzewka. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń – skakanka, bieganie, rowerek stacjonarny. Pamiętaj o wygodnym obuwiu i odpowiednim stroju, który nie będzie krępował twoich ruchów.

2. Rozwijaj całą sylwetkę

Angażuj do pracy wszystkie mięśnie. Pozwoli ci to proporcjonalnie kształtować sylwetkę. Kładzenie nacisku tylko na jedną grupę mięśni, to błąd popełniany przez wielu początkujących, którego często nie można później wyeliminować.

3. Zachowaj kolejność

Trenowanie dużych partii mięśni (grzbiet, klatka piersiowa) wymaga większej energii. Rób to na początku, kiedy nie jesteś jeszcze zmęczony.Bicepsy i tricepsy zostaw na później.

4. Dopasuj trening do możliwości

Odpowiednie dobranie obciążenia do siły i wytrzymałości mięśni zapewni ci szybkie przyrosty. Dostosuj obciążenie tak, abyś był w stanie wykonać 8-12 powtórzeń. Jeśli nie możesz zrobić 8 powtórzeń, to znaczy, żeobciążenie jest za duże. Wykonanie bez trudu 12 powtórzeń, to sygnał, że powinieneś zwiększyć ciężar.

5. Odpoczywaj

Odpoczywaj między poszczególnymi seriami, to daje najlepsze efekty. Nie chodzi tu o zastyganie w bezruchu, ale o rozciąganie mięśni, przez co ich regeneracja będzie szybsza.

6. Nie chodź na skróty, pamiętaj o technice

Dostosuj do siebie maszynę lub sztangę. Zwracaj uwagę na właściwe wykonanie ćwiczeń. Prawidłowa technika jest kluczem do sukcesu, a dodatkowo oszczędzi ci kontuzji.

7. Zabij monotonię

Długotrwałe trenowanie w ten sam sposób daje wolniejszeprzyrosty masy, a nie o to ci chodzi. Zmieniaj ćwiczenia co 8-12 tygodni, aby twoje mięśnie nie przyzwyczaiły się do nich. Stawiając mięśniom nowe wyzwania, zapewniasz sobie dynamiczny rozwój.

8. Bądź skupiony

Każde ćwiczenie wykonuj precyzyjnie i zgodnie ze stałymrytmem, pamiętaj o mocnym napinaniu mięśni. Regularny oddech zaopatrzy je w niezbędny tlen.

9. Zacznij od podstaw

Jesteś początkujący, więc nie udawaj profesjonalisty. Zacznij od najprostszych metod, nawet jeśli myślisz, że możesz dużo więcej. Postępuj w myśl zasady – małymi krokami do celu.

10. Bądź systematyczny

Nie liczy się długość treningu, ale jego jakość. 1 godzina 3-4 razy w tygodniu będzie optymalna. Ćwicz i cierpliwie czekaj na trwałe efekty.