Geny, wiek a może dieta - co według Polaków wpływa na utratę włosów?

Jak pokazują wyniki raportu „Męska głowa do kontroli” przeprowadzonego na rzecz kampanii „Moja REGENeracja”, prawie 69% mężczyzn uważa, że to geny są głównym powodem męskiego łysienia. Na drugim miejscu pod kątem częstotliwości odpowiedzi pojawił się wiek (prawie 58%). Kolejnymi czynnikami, jakie wymieniali ankietowani były: stres (prawie 53%), hormony (ponad 45%), choroba (41%), zła dieta (ponad 30%), zażywanie leków (prawie 23%) i używanie niewłaściwych kosmetyków (prawie 16%).

Wyniki badań pokazują, jakim czynnikom mężczyźni najczęściej przypisują bezpośredni wpływ na nadmierne wypadanie włosów, niektóre z nich jednak są przez nich niedoszacowane. Geny, wskazane jako najczęstszy powód utraty włosów, rzeczywiście odgrywają kluczową rolę w nadmiernej utracie włosów u panów. Odpowiadają za łysienie androgenowe, zwane też łysieniem typu męskiego, będące w ok. 95% powodem problemów z nadmiernym wypadaniem włosów u mężczyzn. Wiek, wskazany jako drugi czynnik jest, zgodnie z powszechną opinią, rzeczywiście czynnikiem bezpośrednio wpływającym na utratę włosów.

Warto jednak wskazać, że im starsi jesteśmy, tym dodatkowo więcej różnych chorób może wpływać na nadmierną utratę włosów i te czynniki powinniśmy także uwzględniać. Przy unikaniu nadmiernego stresu, prawidłowej, bogatej w witaminy diecie, nieagresywnej stylizacji, a także stosowaniu odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych do włosów, można wspomóc zachowanie pięknych włosów do późnych lat starości - komentuje dr Anita Tarajkowska - Olejnik - specjalista dermatolog, ekspert kampanii „Moja REGENeracja”.

W cyklu wzrostu, spoczynku i ponownego wzrostu włosów bierze udział wiele czynników, w związku z tym, istnieje także szereg okoliczności zakłócających go. Oprócz najczęstszej przyczyny nadmiernej utraty włosów, jaką jest łysienie androgenowe, wymienić można także przyjmowanie niektórych leków, choroby o podłożu autoimmunologicznym, przebyta chemio- bądź radio- terapia, zmiany hormonalne, urazy, czy niedobory składników odżywczych. Niezależnie od przyczyny, nadmierne wypadanie włosów związane jest z postępującą miniaturyzacją mieszków włosowych, niewystarczającym ich odżywieniem i towarzyszącym temu często stanem zapalnym skóry głowy.

Utrzymać włos jak najdłużej

Wyniki badań pokazały także, że ponad 50% Polaków nie stosuje preparatów niwelujących wypadanie włosów. Tym czasem to one, obok odpowiednio zbilansowanej diety, przyjmowaniu suplementów czy pielęgnacji, odpowiadają za utrzymanie zdrowej kondycji włosów na skórze głowy.

Preparaty niwelujące wypadanie włosów zawierają w sobie składniki, które wzmacniają i odżywiają mieszek włosowy. Warto sięgać po nie przy codziennej pielęgnacji, nawet, jeśli wypadanie włosów nie jest nasilone - komentuje Anita Tarajkowska-Olejnik. Warto zwracać uwagę na skład wybieranych produktów. Nie wszystkie kosmetyki dostępne na rynku mają podobne działanie. Niektóre z nich zawierają zwiększone ilości detergentów, które zamiast wspomagać, działają podrażniająco i wysuszająco na skórę owłosioną głowy, co nie jest korzystne dla włosów - dodaje ekspert.

Włosy są niewątpliwym atutem urody. Chronią także skórę głowy przed podrażnieniami i promieniowaniem słonecznym. Warto więc odpowiednio wcześnie zatroszczyć się o ich kondycję, aby móc cieszyć się piękną fryzurą jak najdłużej.