Przede wszystkim musimy określić, jakie mamy potrzeby i czego oczekujemy od ekspresu, jak ma funkcjonować, jakie kawy przygotowywać, jak skomplikowany musi być proces jego czyszczenia, konserwacji, używania go na co dzień oraz ile osób będzie z niego korzystało – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Wojciech Szelągowski, ekspert sklepu Przyjaciele Kawy.

To bardzo ważne, bo na przykład niektóre ekspresy świetnie sprawdzają się tylko w 2–3-osobowej rodzinie, a zupełnie inne nadają się do firm, gdzie codziennie będzie z nich korzystać 20–30-osób. Najlepiej postawić na markę, która funkcjonuje na rynku od wielu lat i ma sprawdzoną ofertę.

Nie sugerujmy się reklamami czy tym, co znajdziemy w internecie. Trzeba zapytać ekspertów, dowiedzieć się, dlaczego ta konkretna firma powinna do nas bardziej pasować, dlaczego inna i wtedy dobieramy pod budżet, w jakim się poruszamy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jaka to jest firma, czy produkuje tylko ekspresy, czy może to jest tylko jeden z elementów portfolio – mówi Wojciech Szelągowski.

Trzeba też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w domowych warunkach lepiej sprawdzi się ekspres manualny czy w pełni automatyczny.

Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na to, czy ekspres przygotowuje kawę w taki sposób, jak my chcemy. W jaki sposób spienia mleko, czy musimy zrobić to samodzielnie, może zrobi to za nas, ale trzeba uruchomić odpowiedni program, a może zrobi to w pełni automatycznie. Musimy określić, która z cech jest dla nas ważna – radzi Wojciech Szelągowski.

Jeśli korzysta się z aparatu przelewowego, najpierw trzeba zmielić ziarna – do tego potrzebny jest młynek, najlepiej z regulowanym stopniem mielenia, aby uzyskać jak najlepszy smak i aromat. Do ekspresu trzeba włożyć filtr i wsypać do niego potrzebną ilość świeżo zmielonej kawy. Następnie wystarczy nacisnąć przycisk startowy i obserwować, jak napar powolutku cieknie do dzbanka. Cały proces trwa około 20 minut.

Z kolei przyrządzając kawę za pomocą automatycznego ekspresu, wsypuje się ziarna do automatu, wybiera rodzaj napoju, ustawia jego żądaną moc i objętość, a następnie wciska przycisk startowy. Czas oczekiwania to 1–1,5 min. Automatyczne ekspresy do kawy często wyposażone są w spieniacze do mleka. Ekspresy przelewowe najczęściej nie mają tej funkcji i spieniacz do mleka trzeba kupić oddzielnie.

Między ekspresem ciśnieniowym a przelewowym podstawową różnicą jest to, jak przygotowujemy kawę. W ekspresie ciśnieniowym mamy tłok, który ściska kawę pod ciśnieniem, wtedy wytwarzany jest aromat i produkowana sama kawa. W ekspresach przelewowych mamy wyłącznie działanie grawitacji i czekamy, aż woda sobie przez kawę spokojnie przepłynie, zbierze całą kofeinę, cały aromat – mówi Wojciech Szelągowski.

Shutterstock

W ostatnich latach coraz dużą popularność zdobywają również ekspresy na kapsułki. Eksperci nie są jednak w 100 proc. przekonani do takiej metody parzenia kawy.

W mojej prywatnej opinii kawa świeżo zmielona i świeżo zaparzona będzie zawsze dużo lepsza niż kawa zmielona wcześniej i zamknięta w kapsułce. Dodatkowo ciśnienie oddziałujące jest zupełnie inne w ekspresie automatycznym czy w profesjonalnym ekspresie kolbowym niż w ekspresie kapsułkowym. To jest świetny produkt dla osób, które często się przeprowadzają albo są bardzo mobilne. Ponieważ wystarczy nam wtyczka, kawałek miejsca w torbie i kilka kapsułek – mówi Wojciech Szelągowski.

Ekspresy są wielofunkcyjne i niezwykle wygodne, bo za naciśnięciem kilku przycisków pozwalają przygotować kawę wedle własnego gustu i upodobań. Jednak nie zawsze ilość funkcji decyduje o optymalnej eksploatacji urządzenia.

Na przykład osobom, które piją tylko czarną kawę, wystarczy najprostszy ekspres automatyczny, który tylko zmieli za nich kawę i ją przygotuje. Nie mają oni przecież potrzeby automatycznego spieniania mleka, bo i tak takiej kawy nie piją. Osoby, które piją na co dzień dużo kaw białych, częściej poszukują już ekspresu, który zrobi to w stu procentach za nich, a jeszcze na koniec sam przeprowadzi proces konserwacji – tłumaczy Wojciech Szelągowski.

To bardzo istotna kwestia, dlatego już w momencie zakupu warto sprawdzić, jak wygląda proces czyszczenia ekspresu, jak długo trwa, ile pracy i czasu trzeba w niego włożyć.

Są ekspresy w pełni zautomatyzowane, czyli uruchamiamy odpowiedni program, dodajemy chemię, czytamy gazetę i wracamy po 20–30 minutach, kiedy ekspres jest gotowy do pracy. A są ekspresy, w których musimy każdy poszczególny element wykonać sami. Musimy sami zdecydować, który proces jest dla nas wygodniejszy – wyjaśnia Wojciech Szelągowski.

Zarówno w przypadku ekspresu przelewowego, jak i automatycznego zalecane jest ich okresowe odkamienianie. Bez tego trwałość i niezawodność tych urządzeń będzie znacznie mniejsza.