Aby odpowiednio dopasować łóżko do sylwetki, podczas zakupu użytkownik powinien usiąść na materacu i sprawdzić, czy swobodnie sięga stopami do podłogi. Kolana muszą być ugięte pod kątem prostym.

Aby poprawić komfort snu i wypoczynku, trzeba spać wyżej. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest po prostu zakup wysokiego, wygodnego materaca. Im wyższy materac, tym jest większa strefa zgniotu i on po prostu lepiej się do nas dopasowuje, lepiej podpiera kręgosłup. Ważne jest również to, że z wysokiego materaca łatwiej i wygodniej się wstaje – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Przemysław Gierchatowski, ekspert marki Tempur Sealy.

W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli łóżek o bardzo niskiej ramie, w których materac umieszczony jest zaledwie 10 cm nad podłogą. To znacznie pogarsza komfort wypoczynku. Jeśli w sypialni jest ogrzewanie podłogowe, to ze względu na wysoką temperaturę użytkownicy z pewnością będą mieć kłopoty z zaśnięciem. Wysokość materaca ma również wpływ na higienę snu – im bliżej podłogi, tym więcej nieczystości i kurzu, co związane jest z naturalną cyrkulacją powietrza w pomieszczeniu.

Ten pogląd podzielają również producenci materacy i tendencja jest zwyżkowa. Kiedyś średnia wysokość materaca to było kilkanaście centymetrów, obecnie to jest około 20 cm. A takie najwyższe materace mają nawet powyżej 30 cm – tłumaczy Przemysław Gierchatowski.

Wysokie materace składają się z większej liczby warstw, a co za tym idzie – mają większą odporność, wytrzymałość i nie ulegają odkształceniom.

Ze względów higienicznych materac powinno się wymieniać co 8–10 lat i na tyle powinien nam on wystarczyć. Dlatego przy zakupie sugeruję, żeby zapoznać się z gwarancją, jaką daje nam producent, bo bardzo często są to gwarancje zaledwie dwuletnie – radzi Przemysław Gierchatowski

Przy wyborze łóżka większość konsumentów kieruje się względami estetycznymi i dopasowaniem do aranżacji sypialni. Najważniejszą sprawą jest dla nich to, by rama komponowała się z wystrojem i stylem pomieszczenia, była elegancka, ładna i trwała.

Wygląd łóżka oczywiście jest ważne, ale to nie wszystko, niestety niewiele osób skupia się na materacu, który tak naprawdę powinien być meritum i powinniśmy przeznaczyć na niego najwięcej środków, ponieważ to na nim śpimy, co oznacza, że spędzamy na nim 1/3 naszego życia. Na nim się regenerujemy i odpoczywamy – dodaje Przemysław Gierchatowski.

Najwyższymi materacami są materace hybrydowe, łączące konstrukcję sprężynową z technologią piankową. Pianka zapewnia komfort i wygodne podparcie każdej części pleców, natomiast sprężyny gwarantują odpowiednią elastyczność.