O tym, jak region, w którym dojrzewała kawa, wpływa na jej smak i aromat opowiada Daniel Komorowski, ekspert ze specjalistycznego sklepu z kawą i ekspresami do jej przygotowywania - „Przyjaciele Kawy”.

Ze względu na ekosystem i klimat, kawa uprawiana w Gwatemali ma aromat podobny do kawy z plantacji w Hondurasie. W tych krajach również sposób obróbki kawy jest ten sam (metoda mokra). Kawa pochodząca z Indonezji i Kenii ma już całkiem inny aromat i właściwości.

Teraz omówimy ogólne cechy aromatu kawy, w zależności od regionu świata, z którego pochodzi. W tym momencie warto jednak dodać, że te tendencje ulegają zmianom – od obróbki, po palenie. Wiele istniejących sposobów obróbki decyduje o ostatecznym smaku kawy, bez względu na to, w jakim regionie ona rosła.

Ameryka Środkowa

Kraje Ameryki Środkowej (z wyjątkiem Belize) są dużym producentem kawy na rynku światowym. Razem z Kolumbią na południu, są dominującym dostawcą kawy dla Ameryki. Ich korzystne dla eksportu położenie geograficzne oraz jakość produkowanej kawy, dyktują tendencje w kawowej „kulturze“ i dostarczają wzorców pożądanych smaków.

W całej Ameryce Środkowej występuje podobny klimat i wysokość nad poziomem morza. Na plantacjach uprawiane są pokrewne rodzaje kawy, a producenci stosują podobne technologie obróbki. Ogólna cecha kawy rosnącej w tym regionie to subtelna owocowa kwaskowatość. W kawie z Gwatemali można wyczuć lekką kwaśność jabłka, a kawy dojrzewającej w Meksyku - smak wiśniowy. Kawa z Ameryki Środkowej odznacza się słodyczą brązowego cukru, przechodzącą w delikatny aromat czekoladowy lub maślanego croissanta. Przeplatają się aromaty owocowe, delikatnie kakaowe i przypraw oraz delikatna kwaskowatość. Kawa z tego regionu posiada najbardziej zrównoważony aromat.

Ameryka Południowa

Mówiąc o kawie z Ameryki Południowej, na początek nasuwa się myśl o Kolumbii. Plantacje kolumbijskie plasują się w Top 3 największych producentów kawy na świecie. Klasyczna kolumbijska kawa, wraz z kawą wyższej jakości z Peru, odznacza się słodko-kwaśnym smakiem i mocną karmelową słodyczą, z odczuwalną orzechową nutą. To właśnie te aromaty wyróżniają kawę z Ameryki Południowej na mapie kawowych smakoszy.

Brazylia

Kawę uprawianą w Brazylii warto wyróżnić spośród krajów Ameryki Południowej. Po pierwsze dlatego, że ten kraj jest jej głównym dostawcą na rynku światowym i brazylijska kawa jest rozpowszechniona na całym świecie. Ziarna kawy z Brazylii wyróżnia to (z wyjątkiem kawy oznaczonej „Brazil natural“), że mają smak orzeszków ziemnych i odznaczają się bogatym aromatem. Z tych powodów jest to kawa najczęściej stosowana do przygotowywania espresso. Aromat czekolady i subtelny – przypraw, są cechą rozpoznawczą brazylijskiej kawy. Kawa uprawiana w tym regionie charakteryzuje się długo odczuwalnym aromatem, w odróżnieniu od innych kaw z krajów Ameryki Południowej.

Etiopia

„Etiopia również warta jest wyróżnienia spośród innych producentów kawy z tego regionu. Po pierwsze dlatego, że w Etiopii występuje duże naturalne zróżnicowanie. W tym kraju rosną tysiące kawowców, większość z nich dziko i jest ich wiele „szczepów“. Z tych powodów otwierają się szerokie możliwości różnorodności aromatów, co wykorzystują etiopscy producenci kawy.” – mówi Daniel Komorowski.

Etiopia odznacza się również różnorodnością metod obróbki kawy, w porównaniu do innych państw i plantatorów kawy na świecie. Podstawowe metody obróbki kawy to: sucha (naturalna) i mokra. Naturalna metoda polega na wysuszeniu owocu przed wyjęciem z niego ziarna. Obróbka metodą mokrą polega na tym, że ziarno wydobywane jest z miąższu w ciągu 12 godzin od zerwania owocu i moczone w specjalnych zbiornikach, tzw. basenach fermentacyjnych. Każda metoda wpływa na smak i właściwości kawy. Naturalnie obrobione ziarna odznaczają się mocnym, owocowym aromatem i subtelną nutą wina. Metoda mokra nadaje kwiatowego aromatu lub delikatnego posmaku herbaty.

„Naturalnie przetwarzane etiopskie ziarna kawy odznaczają się bogatym aromatem słodkich jagód lub truskawek. W ziarnach obrabianych metodą mokrą przeplatają się aromaty jaśminu i trawy cytrynowej, na podniebieniu odczuwa się suchość i lekkość.”

Kenia

Kawa rosnąca w Kenii odznacza się dużymi i soczystymi owocami. W głównej mierze ma na to wpływ klimat i fakt, że kawowce rosną w nasłonecznionych miejscach. Czynniki te powodują, że kawa z Kenii dostarcza podniebieniu subtelności pikantnej słodyczy. W kawie odczuwalny jest smak pomidorowy, z cierpkością czarnej porzeczki. Etiopia produkuje kawę wysokiej jakości, nasyconą tropikalnym aromatem. Wielu smakoszy kawy uważa, że ta kawa jest jedną z ich ulubionych.

Indonezja

Indonezja odznacza się różnorodnością. W aromacie uprawianej tam kawy mocno odczuwa się klimat i specyfikę technologii obróbki. Kawa z regionu Sumatry, ze względu na warunki naturalne, w których rośnie oraz metod przetwarzania, najczęściej jest mocno palona i dlatego odczuwa się w niej smak dymu. Inne indonezyjskie kawy odznaczają się grzybowym lub ziołowym aromatem oraz pozostającym na podniebieniu smakiem gorzkiej czekolady.

Kawosze, co do kawy z Sumatry, dzielą się na dwa obozy: pierwszy stawia ją wśród swoich ulubionych, a drugi – wręcz przeciwnie – nie znosi jej. Ale za to nikt nie pozostaje wobec niej obojętny – mówi Daniel Komorowski.