Od niego wszystko się zaczęło

The Glenlivet to szkocka whisky słodowa typu single malt. Od prawie trzydziestu lat twórcą tego niezwykłego trunku pozostaje Alan Winchester – Master Blender, od którego nazwiska pochodzi zapoczątkowana właśnie pierwsza na świecie seria 50-letnich szkockich single malt. Pod jego czujnym okiem, beczki z drogocennym trunkiem dojrzewały powoli w destylarni The Glenlivet w Speyside. Jego wieloletnie doświadczanie, zdobywane w ponad dwudziestu destylarniach, pozwoliło z sukcesem przygotować pierwszą partię whisky z ekskluzywnej kolekcji The Glenlivet Winchester Collection.

Dziedzictwo smaku

Master Blender z powodzeniem kontynuuje dziedzictwo swoich mistrzów – założyciela destylarni George’a Smitha, oraz ostatniego z jego potomków Kapitana Billa Smitha-Granta. Ten ostatni w 1964 wybrał dębową beczkę po bourbonie i na pół wieku zamknął w niej dojrzewający płyn. To właśnie on dostrzegł potencjał w kontynuacji tradycji rodzinnych oraz produkcji łagodnej w smaku whisky typu single malt. Aromat amerykańskiej whisky i dębowego drewna nadał trunkowi niezwykłego zabarwienia smakowego. The Glenlivet Vintage 1964 to przygotowana z niezwykłą precyzją, wyjątkowa whisky w wyjątkowej oprawie. Wyczuwalne owocowe nuty nektaru gruszkowego i brzoskwiniowego, przełamane zapachem czekolady i słodkich rodzynek, podkreślają wspaniały, zabarwiony karmelem smak.
Elegancki jest nie tylko finisz tego trunku, ale również butelka i dodatki do niej. Podobnie jak whisky, powstały pod czujnym okiem mistrzów – najlepszych brytyjskich rzemieślników. Każdy element dopracowany do perfekcji, ma za zadanie podkreślać charakter tego rzadkiego rocznika oraz prezentować jego historię i dziedzictwo.

Złoto zamknięte w butelce

Twórcami projektu butelki są Nichola Burns i Brodie Nairn z Glasstorm – najsłynniejszego brytyjskiego studia szkła. Głównym wyzwaniem było stworzenie czegoś na tyle zaskakującego, by mogło dopełniać tej niezwykłej whisky – tak swoją pracę wspominają twórcy. Butelki wykonane są ze szkła dmuchanego, czemu zawdzięczają wyjątkową przejrzystość oraz niecodzienną precyzję wykończenia. Każda z nich jest oznaczona indywidualnym numerem podkreślającym jej niezwykły i unikatowy charakter.

Złote napisy, które mają za zadanie podkreślić kolor trunku, elegancka smukła linia oraz solidne podstawa i ścianki butelki w pełni oddają klasę tej 50-letniej whisky.
Wykwintna zatyczka

Korek to dzieło kolejnego rzemieślnika z Wielkiej Brytanii – Richarda Fox’a.

Ten wielokrotnie nagradzany i cieszący się międzynarodowym uznaniem brytyjski złotnik, pracował min. dla Formuły 1 i Rolls Royce. - Wypróbowaliśmy 12 różnych stopów złota, by dobrać właściwy kolor… odpowiednio wyjątkowy i możliwie najbardziej dorównujący tak niezwykłej zawartości - mówi Richard Fox. Materiały, z których wykonana została zatyczka to złoto oraz minerał – cairngorm, będący odmianą kwarcu dymnego, który często nazywany jest „kamieniem whisky” – ze względu na swój złocisty odcień.

Klucz do tajemnicy

Gablotka, w której zamknięta jest butelka The Glenlivet 50YO wykonana jest tradycyjną, pielęgnowaną od lat metodą, tak jak to się dzieje przy tworzeniu whisky. Stworzył ją mistrz wzornictwa – John Galvin. Naszym celem było stworzenie czegoś rozpoznawalnego w świecie produktów luksusowych i zgodnego z wizją pionierskiego ducha The Glenlivet, stąd wybór materiałów trwał długo, aby móc wybrać najlepsze z nich – mówi rzemieślnik. Każda skrzynka to połączenie orzechowego drewna, złotego grawerunku oraz luksusowego wnętrza w kolorze kości słoniowej. Tajemnicy wnętrza gablotki strzeże ukryty kluczyk. W opakowaniu poza butelką Vintage 1964 znajdzie się certyfikat autentyczności, książeczka produktowa i 50 ml buteleczka 50-letniej whisky The Glenlivet.

The Glenlivet Winchester Collection

Vintage 1964 to pierwsza butelka z kolekcji The Glenlivet Winchester Collection - jedynej serii rzadkich i cennych 50-letnich szkockich whisky single malt. Na świecie pojawi się tylko 100 butelek, a każda z nich, wykonana z niezwykłą starannością, zostanie ponumerowana. Na innych kontynentach butelki będzie można nabyć między innymi w USA, Kanadzie, Singapurze czy Chinach. Polska to jeden z czterech krajów w Europie, gdzie dostępny będzie The Glenlivet 50YO. Na naszym rynku do nabycia dla kolekcjonerów są trzy butelki tej eleganckiej whisky single malt.

The Glenlivet to szkocka whisky słodowa typu single malt. Najwyższej jakości składniki, niezmienne od 1842 roku oraz pilnie strzeżona tajemnica procesu destylacji w miedzianych kadziach nadają whisky The Glenlivet typową dla regionu Speyside owocowość, jak również niezwykłą kompleksowość smaku.