Wina białe

Zazwyczaj białe wina nie nadają sie do wieloletniego przechowywania, stąd większość z nich jest otwierana do 3 lat od zbiorów. Postarzanie potencjału białych win jest zależne od wielu czynników, takich jak cechy charakterystyczne poszczególnych szczepów winogron, ich jakość w poszczególnych rocznikach, proces produkcji i obróbki technicznej, oraz początkowa struktura wina (poziom kwasowości, kompozycja tanin itd.).

Jeżeli lubimy młode wina z kwiatowo - owocowymi aromatami, w smaku świeże i zrównoważone, to wina Marani Mtsvane, Rkatsiteli-Chardonnay czy Tsinandali będą właściwym wyborem. Wina te smakują najlepiej gdy są młode, doskonale komponują się z sałatkami wszelkiego typu, daniami z ryby czy drobiu. Jeśli jednak wolimy wina nieco cięższe z nutami suszonych owoców, wosku pszczelego, z aromatami wynikającymi z postarzania w beczkach dębowych, to wina Satrapezo 10 Kvevri lub Kondoli Rkatsiteli na pewno przypadną nam do gustu. Wina te najkorzystniej wypadają na 5 - 10 lat od butelkowania i doskonale skomponują sie z potrawami z wieprzowiny czy cielęciny.

Wina czerwone
Jeżeli gustujemy w młodych winach czerwonych, w których dominują nuty świeżych owoców leśnych, to wina Marani Saperavi są godne uwagi (nie starsze jednak niż 3 lata od zbiorów). Te lekkie, czerwone wina idealnie pasują do lżejszych (niekrwistych) czerwonych mięs, wędlin, delikatnych serów, ale także do smażonych ryb. Jeśli natomiast wolimy wina pełne, w których dominują tony dojrzałych owoców, z nutami tytoniu i wanilii będących wynikiem postarzania w beczkach dębowych, powinniśmy sięgnąć po Napareuli czy Mukuzani, datowane na okres 3 - 5 lat od zbiorów.

Osoby gustujące w bardziej dojrzałych smakach suszonych wiśni, śliwek, lekko przydymionych, łagodnych i miękkich, do których pasuje określenie aksamitne, o bardzo ładnej budowie z zachowaniem znakomitej równowagi, powinny sięgnąć po SATRAPEZO Saperavi lub KONDOLI Saperavi. Wina te, oprócz czerwonych mięs i dziczyzny, podaje się do ostrzejszych, fermentowanych serów. Naprawdę dojrzałymi – i często bardzo drogimi – winami warto jednak delektować się bez posiłku, kiedy jesteśmy pewni, że nic nam nie „przeszkodzi” w pełni docenić smak i bukiet takiego napoju.

Wina różowe

Gruzińskie wina różowe wyróżniają się głębią smaku i bogatym aromatem, który uzupełni smak potraw. Dla przykładu wytrawne wino różowe Marani Saperavi Rose ma smak dojrzałej brzoskwini z domieszką maliny i granatu oraz długi i przyjemny finisz o smaku róży. To wyjątkowe wino najlepiej podawać jako aperitif lub do lekko przyprawionych posiłków, świeżego sera i potraw z grilla. Natomiast półwytrawne wino różowe Pirosmani Rose, o aromatach granatu oraz truskawki, z charakterystycznym tonem owoców leśnych i wiśni, idealnie skomponuje się z pieczonym mięsem i wędzonymi serami.

Starożytna metoda produkcji

Gruzińskie wina są czyste, bogate w witaminy, organiczne i zupełnie naturalne. Dlaczego? Od starożytności zachowała się ta sama metoda produkcji trunku, inna niż w krajach europejskich. Zgniecione winogrona wraz z szypułkami wkłada się do dużych glinianych naczyń zwanych kwewri, które potrafią pomieścić nawet ponad 4 tysiące litrów. Zakopuje się je w ziemi aż po szyjkę w specjalnych piwnicach zwanych marani. Następnie szczelnie przykrywa się zawoskowanym kamieniem lub szkłem. W 2013 roku tradycyjna gruzińska metoda wytwarzania wina została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.