Na wywołanie dobrego wrażenia każdy z nas ma tylko kilku sekund. Tyle wystarczy, aby osoba, którą spotykamy po raz pierwszy, wyrobiła sobie wstępne zdanie na nasz temat. Przez tych kilka sekund nikt nie oceni naszej wiedzy, inteligencji, ani zachowania. Ocenieni zostaniemy głównie na podstawie tego jak wyglądamy i w co jesteśmy ubrani.

Elegancki wygląd

Ten, kto chce uchodzić za mężczyznę z klasą, powinien przykuwać uwagę dyskretną elegancją. Na nic zdadzą się żywe kolory czy połyskliwe materiały. Jeszcze gorzej, jeśli okaże się, że strój nie jest dopasowany do rozmiaru osoby, która go nosi lub do jej sylwetki. Prawdziwy dżentelmen musi wyglądać jak dżentelmen i powinien znać zasady odpowiedniego dobierania elementów garderoby.

W przypadku oficjalnego stroju, istotny jest krój garnituru i jego dopasowanie, a pod tym względem najlepiej sprawdzi się garnitur szytyna indywidualne zamówienie. Do wyboru są dwa rodzaje szycia na miarę. Tańszy będzie system MtM (Made to Measure), czyli szycie garnituru na bazie gotowych szablonów. Dla najbardziej wymagających klientów, którzy chcą mieć garnitur dopasowany w sposób perfekcyjny, przeznaczone jest krawiectwo miarowe (tzw. bespoke), gdzie każdy element stroju od początku do końca jest przygotowywany z uwzględnieniem pomiarów wykonanych na kliencie.

Gdy elegancki mężczyzna ma już w szafie kilka dobrze dopasowanych garniturów, powinien jeszcze pamiętać, by wybierać je w sposób stosowny do okazji.

Czarny garniturbędzie odpowiedni tylko w sytuacjach formalnych i przeważnie na spotkaniach odbywających się po godzinie osiemnastej – mówi Adam Warcholiński, właściciel pracowni TIVIANO. Na oficjalne spotkania o wcześniejszych porach lepiej wybrać kolor szary, grafitowy lub granatowy. Na mniej formalne wyjścia można zarezerwować różne odcienie niebieskiego i jasne szarości.

Elegancki mężczyzna zwraca uwagę na jakość tkanin oraz na luksusowe, aczkolwiek klasyczne pod względem stylistycznym dodatki. Pamiętajmy jednak, że to nie ich ceny są najważniejsze, ale to, by były to przedmioty gustowne oraz zadbane. Schludność to bowiem nie mniej ważna cecha eleganckiego mężczyzny niż umiejętność doboru odpowiedniego stroju.

Pierwsze wrażenie może zostać wzmocnione podczas dalszego kontaktu, ale wcale nie musi. Wszystko zależy od tego, czy za dobrze skomponowanym strojem pójdzie także odpowiednie zachowanie. Jeśli okaże się, że właścicielem idealnie skrojonego garnituru jest osoba zachowująca się w sposób chamski lub agresywny, nawet najlepszy strój nie będzie w stanie jej pomóc.

Eleganckie zachowanie

Garnitur i dodatki to zapowiedź klasy wyrażanej dobrymi manierami w każdej sytuacji. Mężczyzna z klasą to taki, który umie odnaleźć się w towarzystwie, a jego zachowanie zjednuje mu przyjaciół. Jak to osiąga? Na pewno nie sprośnymi żartami, ale też nie poprzez opowiadanie o swych miłosnych podbojach lub finansowych sukcesach.

Najbardziej cenieni w towarzystwie są mężczyźni, którzy nie eksponują przesadnie swojego ego. Ich wielką zaletą jest to, że potrafią słuchać, co inni mają do powiedzenia. Choć mają sprecyzowane zdanie na prawie każdy temat (i potrafią je uzasadnić!), to jednak wykazują zainteresowanie innymi punktami widzenia. Dlatego chętnie dopytują, ale starają się nie przekroczyć przy tym granicy prywatności rozmówcy.

Elegancki mężczyzna zna zasady savoir-vivre’u, a więc potrafi zachować się zarówno przy stole, jak i w wielu innych sytuacjach. Pomoże kobieciewsiąść do samochodu, rozłoży nad nią parasol w czasie deszczu, nie usiądzie pierwszy w jej towarzystwie. Odpowiednie gesty wykonywane w naturalny sposób wzmocnią jego wizerunek jako mężczyzny szarmanckiego. Ale odpowiednie zachowanie nie dotyczy wyłącznie relacji z kobietami – nawet w typowo męskim gronie używanie języka dalekiego od salonowego, plotkowanie o nieobecnych kolegach lub chwalenie się stanem posiadania mężczyźnie z klasą po prostu nie przystoi.

Klasę da się poznać także po najbardziej elementarnych przejawach zachowania. Elegancki mężczyzna w większości sytuacji zachowuje się spokojnie. Rozbiegany wzrok, czy też nerwowe stukanie nogą o podłogę to elementy niespójne z wizerunkiem człowieka pewnego siebie. A już na pewno mężczyznaz klasą nie powinien pozwalać sobie na kłótnie w miejscach publicznych. To stawiałoby pod znakiem zapytania jego uprzejmość i dobre maniery, z jakimi jest utożsamiany.

Warto przy tym pamiętać, że posiadanie klasy to nie kwestia urody czy też niebotycznych pieniędzy. Odpowiedni budżet może oczywiście wiele ułatwić, ale nie zastąpi właściwego zachowania, a ostatecznie to ono powinno stanowić klasę samą w sobie.