Męska skóra jest o około 20% grubsza od kobiecej. Wydziela też znacznie więcej sebum, a to sprawia, że jest bardziej narażona na pojawianie się zaskórników, rozszerzone pory, trądzik i łojotok.

Peeling chemiczny, czyli kwasowy, jest zalecany jest mężczyznom z objawami starzenia się skóry, przebarwieniami powierzchownymi, nadmiarem zrogowaciałego naskórka, rozszerzonymi porami i delikatnym trądzikiem grudkowym. Kuracja peelingiem chemicznym jest terapią przeciwstarzeniową, mocno złuszczającą naskórek, pomagającą się pozbyć płytkich zmarszczek, a także powierzchownych przebarwień skóry, nierówności, zwęża pory i powoduje, że skóra jest świetlista, promienna, lepiej odżywiona, a także nawilżona – mówi Aleksandra Zdonek, kosmetolog.

Zabieg jest bezinwazyjny, trwa około godziny i składa się z kilku etapów.

Nałożenie samego peelingu kwasowego na skórę zajmuje dosłownie kilka minut w zależności od tego, który to jest zabieg i jakie stężenie kwasu indywidualnie dobierzemy do potrzeb skóry pacjenta. Natomiast reszta zabiegu to jest odpowiednie przygotowanie naskórka do przyjęcia kwasu, a także później nałożenie odpowiedniej łagodzącej maseczki nawilżającej na twarz i preparatów pielęgnujących na koniec – tłumaczy Aleksandra Zdonek.

Preparaty do wykonania peelingu chemicznego mają różne stężenia i to od nich zależy, czy po zabiegu trzeba odczekać kilka dni czy od razu można wrócić do codziennych obowiązków. Kosmetolodzy przestrzegają jednak, by bezpośrednio po zabiegu chronić skórę przed promieniami słonecznymi.

Po zabiegu 2-3 dni może ten naskórek być delikatnie podrażniony, skóra zacznie się złuszczać. I tutaj też w zależności od rodzaju kwasu ona się może złuszczać mniej lub więcej. Bardziej pyłkowo lub płatowo. To zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, czy bardziej powierzchniowy, czy mocniejszy, jeżeli skóra potrzebuje głębszego złuszczenia – wyjaśnia Aleksandra Zdonek. Przeciwwskazaniem dla peelingu chemicznego na pewno będą wszelkie stany zapalne skóry, odczyny alergiczne, choroby wirusowe tak jak opryszczka, trądzik w ostrej fazie, a także wszelkie podrażnienia naskórka.

Peeling chemiczny kosztuje 200-500 zł.