Zdaniem fryzjerów, włosy powinno się myć codziennie, a jeśli mają skłonności do rozdwajania, łamania czy elektryzowania, wymagają dodatkowych zabiegów i trzeba poświęcić im znacznie więcej czasu.

Fryzjerzy stanowczo odradzają używanie tanich szamponów w dużych butlach dla całej rodziny. Przed zakupem warto więc czytać etykiety, żeby wiedzieć, jakie mają działanie i z jakich składników zostały zrobione. Zupełnie innych kosmetyków wymagają włosy suche i łamliwe, a innych przetłuszczające się. Dobrze dobrane szampony nie tylko myją, ale również pielęgnują włosy i skórę głowy.

Ciepła woda rozchyla łuskę włosa oraz rozchyla pory skóry. Dzięki temu szampon jako produkt oczyszczający jest w stanie łatwiej dotrzeć do włosa i oczyścić go z brudu, kurzu, zapachów oraz z sebum. Myjemy włosy dwa razy. Najpierw skupiając się bardziej na skórze, a potem skupiając się bardziej na włosach. Oczywiście i za pierwszym, i za drugim razem rozprowadzamy szampon po całości – mówi Franek Hurny, stylista fryzur.

Masowanie głowy w czasie mycia pobudza krążenie, powoduje szybsze wypadanie starych włosów i przyspieszy wzrost nowych. Masaż powinno się wykonywać kolistymi ruchami rąk, masując skórę całej głowy, a zwłaszcza okolic ciemienia, czoła i skroni.

Warto też stosować od czasu do czasu peeling skóry głowy. Złuszcza on naskórek, który już jest starszy, skóra jest bardziej żywa i elastyczna – tłumaczy Franek Hurny.

Włosy – podobnie jak skóra – starzeją się, a suszenie gorącym strumieniem powietrza, prostowanie i częste farbowanie, mogą ten proces znacznie przyspieszyć. Fryzjerzy radzą więc, by zrezygnować z kosmetyków typu 2 w 1, a zainwestować w głęboko regenerujące maski i odżywki do spłukiwania.

Maski nakładam niewiele na dłonie, rozczesujemy włosy za każdym razem, żeby dobrze rozprowadzić produkt na całej długości i końcach, uważając na to, żeby nie dostał się na skórę, ponieważ tam jest gruczoł łojowy, który odpowiada za produkcję sebum. Odżywkę bardzo dobrze spłukujemy. Najpierw letnią, a potem zimną wodą, żeby pozamykać łuski włosa i żeby spłukać krem, w którym zawarta jest odżywka – dodaje Franek Hurny.

Po umyciu, włosy powinno się delikatnie osuszać ręcznikiem, a później dobrze wyszczotkować. Najlepiej zrezygnować z suszarki.