SKĄD SIĘ BIORĄ ZMARSZCZKI?
Zdaniem ponad dwóch trzecich spośród ankietowanych mężczyzn w wieku 20-65 lat największymi wrogami młodej skóry są: palenie papierosów, alkohol i stres. Ponad połowa uważa, że niekorzystnie na skórę wpływa niezdrowa dieta, uboga w witaminy, substancje odżywcze czy minerały, a ponadto promieniowanie ultrafioletowe i niedostatek snu. Mniej niż 50% mężczyzn przyczyn wcześniejszego starzenia się upatruje w genach.

Najistotniejszym czynnikiem wymienianym jako przyczyna zmarszczek jest promieniowanie UV. Dym nikotynowy jest źródłem toksyn, wolnych rodników, ponadto niszczy witaminę C, której brak z kolei hamuje biosyntezę kolagenu w skórze. Stres wpływa na skracanie telomerów, co powoduje uszkodzenie i obumieranie komórek. Marszczenie czoła, wywołane silnym stresem lub nieodpowiednią ochroną oczu to częste źródła przedwczesnych zmarszczek. Z kolei czynniki genetyczne, mają znacznie mniejszy wpływ na kondycję naszej skóry – tłumaczy dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, właścicielka kliniki VIVA-DERM.

Rację mają uczestnicy badania twierdząc również, że alkohol szkodzi zdrowiu i wpływa na cerę, choć z pewnością mowa tu o spożywaniu trunków w nadmiernych ilościach – dodaje Katarzyna Szysz, dietetyk w firmie Voda Naturalna.

KOLAGEN… CO TO TAKIEGO?

Około 70% mężczyzn zdaje sobie sprawę, że ilość kolagenu zmniejsza się wraz z wiekiem. To prawda, już od 25 roku życia nasz organizm stopniowo traci zdolność do produkcji tej proteiny, której ubywa nam rocznie średnio od 1 do 3% – tłumaczy dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska. Kolagen stanowi około 30% wszystkich białek w ciele człowieka i 70% białka skóry. Pełni funkcję spajającą elementy komórkowe i umożliwiającą powstawanie tkanek i narządów. Dla młodego wyglądu najistotniejszy jest kolagen III oraz I, są stosowane jako substancja przyspieszająca regenerację skóry i gojenie ran, wypełniacz zmarszczek, a także jako składnik kremów i suplementów diety – dodaje ekspert.

Prawie 40% mężczyzn uważa, że kolagen wpływa na sprężystość skóry oraz odmładza i poprawia jej wygląd. Ponadto, mniej-więcej co piąty z badanych sądzi, że substancja ta oddziałuje na poziom nawilżenia skóry oraz wspomaga proces gojenia ran i regeneracji skóry. Panowie prezentują stosunkowo wysoką świadomość dotyczącą innych rodzajów kolagenu poza tymi wpływającymi na skórę. Zdaniem 28% mężczyzn kolagen poprawia funkcjonowanie stawów, a według 16% przyczynia się do poprawy stanu kości. Z kolei 13% potwierdza, że niedobór kolagenu powoduje osłabienie mięśni, a mniej niż co dziesiąty z badanych wskazał na ogólną poprawę kondycji fizycznej.

Do tej pory naukowcy wyróżnili co najmniej 19 rodzajów białka kolagenowego, pełniących odmienne funkcje w organizmie człowieka, w zależności od tego, z jakiej części ciała ssaków jest ono pozyskiwane. Warto tym samym suplementować odpowiedni rodzaj kolagenu w zależności od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć – mówi Katarzyna Szysz.

Media

ZJEŚĆ CZY WSMAROWAĆ?

Suplementy diety wydają się być bardziej ‘macho’ niż kremy. Zdaniem blisko połowy ankietowanych kolagen w skórze można uzupełnić stosując kremy, a jedna czwarta wskazała na balsamy do ciała. Co trzeci mężczyzna wskazał na odpowiednie odżywianie oraz stosowanie suplementów diety. Co piąty badany deklaruje jednak, że nie wie, jak suplementuje się kolagen.

Kolagen odgrywa różne role w poszczególnych warstwach skóry. W skórze właściwej tworzy strukturalne ‘rusztowanie’ podtrzymujące jej zewnętrzne warstwy, zapewniające gładkość, elastyczność i przeciwdziałające powstawaniu zmarszczek. Z kolei w obrębie naskórka, stosowany w formie żelu czy dodawany do kremów lub balsamów, odpowiada jedynie za prawidłowe nawilżenie i jędrność skóry. Jeśli chcemy dotrzeć do funkcji kolagenu jako podpory skóry, konieczna jest jego suplementacja ‘od środka – wyjaśnia dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska.

Dla tych, którzy chcą troszczyć się o skórę ‘od środka’, ale nie przepadają za suplementami diety, alternatywą jest Voda Collagen, czyli woda źródlana z dodatkiem kolagenu, wzbogacona o witaminę C i orzeźwiający smak granatu – dodaje Katarzyna Szysz, dietetyk z Vody Naturalnej.

JAK DZIAŁA VODA COLLAGEN?

Voda Collagen to pierwsza w Polsce woda źródlana z dodatkiem kolagenu. Stanowi unikalny duet czystej wody źródlanej i cennych cząsteczek tej proteiny, wzbogacony o witaminę C oraz subtelny smak granatu. Białko kolagenowe zawarte w Vodzie Collagen umożliwia spowolnienie procesu powstawania zmarszczek i zmniejszenie ich głębokości, przyczynia się do wzrostu stężenia prokolagenu w skórze, poprawia jej elastyczność i umożliwia zmniejszenie podrażnień, a także przyspieszenie procesów regeneracyjnych skóry. Skuteczność kolagenu zawartego w Vodzie Collagen została potwierdzona w badaniach klinicznych przeprowadzonych przez Collagen Research Institute w Niemczech. W każdej butelce Vody Collagen rozpuszczone jest 2,5 g kolagenu, czyli jego sugerowana dobowa dawka.

Badanie internautów przeprowadzone zostało przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych (grupa GEMIUS) na zlecenie firmy Voda Naturalna, producenta Vody Collagen. Zrealizowane zostało na przełomie września i października 2013 roku w drodze emisji ankiet na stronach internetowych, na reprezentatywnej grupie 1000 internautów (w tym 500 mężczyzn i 500 kobiet) w wieku 20-65 lat.