Będę się zdrowo odżywiał, zacznę uprawiać sport, rzucę palenie, będę się mniej stresował, zadbam lepiej o swoje życie osobiste i najbliższych – taka lista postanowień to noworoczna tradycja dla wielu Polaków. Według danych TNS OBOP w 2012 roku postanowienia noworoczne zrobiła niemal połowa z nas, a wytrwało w nich zaledwie 5%!

W tym roku mamy szansę poprawić te statystyki i odnieść większy sukces dzięki raportowi „USP Zdrowie – Style zdrowia Polaków 2013”, który zdefiniował 8 charakterystycznych dla naszego społeczeństwa segmentów nazwanych Stylami Zdrowia. Warto określić swój Styl Zdrowia na www.StyleZdrowia.pl i poznać obszary, o które w 2014 roku każdy z nas powinien zadbać w szczególności. To pierwszy krok do podjęcia postanowień noworocznych, które będą z największą korzyścią dla jakości naszego życia.

Droga do sukcesu
Znając swój Styl Zdrowia, dużo łatwiej zwrócić uwagę na obszary, które wymagają modyfikacji. Są one największym wyzwaniem do poczynienia istotnych zmian, zwłaszcza systematycznego monitorowania ich przebiegu. Specjaliści nie mają wątpliwości, co zwiększa szanse na zrealizowanie postanowień noworocznych – sprawdza się zasada małych kroków i konkretne, krótkoterminowe cele, które doprowadzić mogą do dużego sukcesu.

Kluczową rolę odgrywa tu również motywacja do dbania o siebie i poświęcania uwagi własnemu zdrowiu – to zwykle najbardziej szwankuje. Przykład: 83% Polaków wierzy, że ćwiczenia fizyczne prowadzą do dłuższego i zdrowszego życia, jednak tylko 51% ćwiczy regularnie, a 16% ćwiczy tylko wówczas, gdy potrzebuje zrzucić kilka kilogramów.

Ważne jest też to, by dostosować postanowienia do swoich możliwości. 97% Polaków czuje, że ma problem ze stresem w swoim życiu. Nie warto tego zwiększać, ustawiając poprzeczkę przesadnie wysoko - to może wywoływać frustruję i rozczarowanie sobą. 71% Polaków czuje, że może się podzielić sprawami, które ich dotyczą z rodziną i przyjaciółmi. Warto więc szukać wśród nich oparcia, bo właśnie oni są często fundamentem równowagi oraz zdrowia: psychicznego, fizycznego, społecznego.

Świadomi swoich słabości
Raport „USP Zdrowie – Style Zdrowia Polaków 2013” dowodzi, że nie zawsze wiemy, co służy naszemu organizmowi, ani też co mu szkodzi. Nawet jeśli nasza świadomość jest duża, bywa że mamy problem z przełożeniem tej wiedzy na konkretne działania i skuteczne wykorzystywanie jej w codziennym życiu.

Znajomość własnego Stylu Zdrowia to ważna podpowiedź, na które obszary zdrowia społecznego, psychicznego i fizycznego warto zwrócić największą uwagę. Pozorni Twardziele oraz Zmęczeni Herosi powinni w 2014 roku pamiętać, że odpoczynek nie powinien wywoływać poczucia winy.

Przeciwnie, to antidotum na stres i sposób ładowania akumulatorów, co z kolei wykorzystują w swoim dążeniu do harmonii Poprawni Optymiści (23% badanych). Jeśli wśród Poprawnych Optymistów są jeszcze palacze – z ich motywacją mają ogromną szansę zerwać w 2014 roku z nałogiem.

Świadomym Indywidualistom w 2014 roku przydałoby się więcej zaufania do otoczenia i poszukania oparcia w bliskich, co może znacząco obniżyć poziom ich codziennego stresu. Wartościowym postanowieniem dla Zdesperowanych Buntowników będzie wypróbowanie innych form relaksu i rozładowania napięcia niż używki.

Pogodni Mędrcy poczują się jeszcze bardziej spełnieni, gdy odkryją w sobie pasje i zainteresowania by stworzyć przestrzeń tylko dla siebie. Z kolei Towarzyscy Hedoniści poczują się lepiej gdy w 2014 roku zwrócą uwagę na ćwiczenia fizyczne, dietę i ograniczenie używek. Pozytywnym wyzwaniem w Nowym Roku dla Niepocieszonych Podjadaczy będzie wyjście do ludzi i zmiana jakości diety.