W tym poradniku przyjrzymy się poszczególnym outdoorowym dyscyplinom i dedykowanemu im obuwiu. Istotnym kryterium wyboru będzie podeszwa, a w szczególności jej twardość. Nie bez znaczenia będzie też wysokość buta czy materiał, z którego został wykonany. W tym celu zaprezentujemy anatomię buta i wyjaśnimy jaką funkcję spełniają jego poszczególne elementy.

1. Wyznaczanie szlaku
Piesze wędrówki mogą przybierać różne formy: kilkudniowych wypraw, całodniowych marszów, parogodzinnych wypadów czy speed hikingu. Każda forma turystyki jest inna i wymaga odpowiedniego obuwia. Planując zakup nowych butów outdoorowych warto zastanowić się w jaki sposób będziemy z nich korzystać. Modele Merrell posiadają oznaczenia w skali twardości podeszwy FIST, czyli Flex Insole System Technology. Ułatwia to dobór odpowiedniego modelu do planowanej aktywności. Właściwe buty pozwolą cieszyć się czasem spędzonym na szlaku i pomogą uniknąć poważnych kontuzji. Marka Merrell pomoże odnaleźć idealny model wśród bogatego asortymentu obuwia outdoorowego.

Na początek przyjrzyjmy się najlżejszej formie pieszej turystyki, czyli light hikingowi. Obuwie dedykowane do light hikingu posiada podeszwę o stopniu od 1 do 4 w skali twardości FIST. Nazywane też bywa obuwiem typu multi-sport. Modele z tej kategorii sprawdzą się podczas towarzyskiego wypadu za miasto lub jednodniowej wycieczki w góry, kiedy nie planujemy noszenia zbyt ciężkiego sprzętu. Buty tego typu zdadzą egzamin również w mieście, kiedy mamy zamiar pokonać spore dystanse lub szukamy wygodnego obuwia na weekend. Przykładowe modele do light hikingu w jesienno-zimowej kolekcji marki Merrell to damskie buty Chameleon Arc 2 Rival Waterproof i męskie Iceclaw Mid Waterproof.

Nieco bardziej wymagającym sportem jest hiking – uprawiamy go wybierając dłuższe trasy czy wychodząc w trudniejszy teren. Obuwie do hikingu charakteryzuje się twardszą podeszwą – stopień 6 w skali FIST. Buty w tej kategorii są średniej ciężkości – tak, aby zapewnić pewny krok na szlaku i dynamiczne tempo marszu. Ich podeszwy mają ostrzejsze bieżniki, które gwarantują lepszą przyczepność. Buty stabilizują stopy i kostki, co pozwoli zminimalizować ryzyko kontuzji podczas poruszania się z plecakiem po stromym szlaku. Śliskie, mokre kamienie pokryte liśćmi nie będą stanowić już zagrożenia. W ofercie Merrell do tej kategorii zalicza się m.in. męski model Geomorph Blaze Mid Waterproof.

Trekking to wyprawy przeznaczone dla średniozaawansowanych turystów górskich, które wymagają starannego przygotowania. Obuwie do trekkingu czy kilkudniowych wędrówek z plecakiem posiada stopień 7-8 w skali FIST. To buty do kostki lub wyższe, które mają za zadanie zapewnić stabilność. Podeszwy mają głęboki i dobrze wyprofilowany bieżnik.

To niezawodne buty, które sprawdzą się podczas najtrudniejszych wypraw – w wysokich górach, przy złych warunkach atmosferycznych. Mężczyznom, którzy planują wędrówki w trudnych warunkach proponujemy buty Mattertal Gore-Tex®. Oprócz dobrych butów, istotnym elementem ekwipunku będą kije trekkingowi, które pomogą zachować równowagę podczas podchodzenia pod górę a w czasie schodzenia odciążą kolana.

2. Anatomia buta - materiały i konstrukcja

Kiedy wiemy już w jakim terenie będziemy używać butów, należy zwrócić szczególną uwagę na elementy konstrukcji oraz materiały, z których zostały wykonane. Wierzch buta może być wykonany ze skóry lub materiału syntetycznego. Rodzaj skóry ma istotny wpływ na wygląd obuwia, jego wodoodporność, wytrzymałość i cenę. Buty Merrell najczęściej są wykonane ze skóry licowej – gładkiej i odpowiednio wyprawionej skóry wierzchniej. Skórę licuje się w celu podniesienia walorów estetycznych butów. Ponadto skóry licowe są bardziej odporne na zabrudzenia i wilgoć.

Media

Niektóre modele Merrell wykonane są z gładkiego zamszu lub łączą dwa rodzaje skóry. Tkaniny syntetyczne takie jak ekologiczna, wodoodporna skóra stanowią alternatywę dla skóry naturalnej. Niektóre jesienno-zimowe modele butów marki Merrell są dodatkowo pokryte wodoodporną oddychającą membraną np. GORE-TEX®, która chroni stopy przed wilgocią. Planując zimowe wędrówki warto zwrócić uwagę na buty Merrell z izolacją M-Select WARM, która składa się z mikroprzestrzeni zatrzymujących ciepło ciała. Buty z tą technologią sprawdzą się nawet w bardzo niskich temperaturach.

Podeszwa to element buta, który ma bezpośredni kontakt z podłożem. Podeszwy obuwia outdoorowego składają się z kilku warstw – każda z nich, dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii, spełnia inną funkcję.
Podeszwa wewnętrzna jest sztywna i ma za zadanie wspierać stopę podczas noszenia ciężkiego ekwipunku. Dodatkowo wymusza zginanie się podeszwy w przedniej części buta.

Podeszwa środkowa, choć pozostaje niewidoczna, stanowi bardzo istotny element konstrukcji buta. To właśnie ona odpowiada za stabilność oraz komfort użytkowania. Występująca w butach tej marki poduszka powietrzna w podeszwie środkowej Merrell Air Cushion Midsole poprawia stabilność i amortyzuje wstrząsy o sile nawet czterokrotnie przekraczającej masę ciała. Merrell stosuje w podeszwach środkowych butów specjalistyczne technologie. Przykładowo, QForm Comfort została stworzona z myślą o kobietach, które poruszają się w inny sposób niż mężczyźni. Obuwie z tą technologią dostosowuje się do kobiecego kroku, poprawia posturę oraz zapewnia komfort użytkowania.

Podeszwa zewnętrzna decyduje o bezpieczeństwie na szlaku. Należy zwrócić uwagę na bieżnik - wyprofilowany i głęboki zapewni dobrą przyczepność nawet w trudnym terenie. Warto wybierać podeszwy wykonane w technologii Merrell M-Select GRIP lub te ze znakiem Vibram®.