Choć Polacy nadal nie są typowymi piwoszami w Europie, to z roku na rok krajowe spożycie złotego trunku wzrasta. Badania TNS OBOP z początku 2013 r. wskazują, że w tym roku średnie roczne spożycie piwa na osobę może wynieść nawet 100 litrów, co byłoby rekordowym wynikiem. Rośnie też nasze zaangażowanie w pogłębianie wiedzy na temat browarnictwa.

Liczbę hobbystów piwnych w Polsce szacuje się na ponad 50 tys. Przestały liczyć się wyłącznie procenty, coraz większą uwagę przykładamy do smaku i aromatu, lubimy rozmawiać o piwie, wymieniać się ciekawostkami.
Stajemy się smakoszami.

Zafascynowaliśmy się także technologią warzenia piwa. Szacuje się, że już około 30 tys. Polaków kiedykolwiek warzyło piwo w domu, co jest najwyższym wynikiem w Europie. Silnie rozwinięte piwowarstwo domowe przekłada się na chęć zdobywania rozległej wiedzy w tej dziedzinie.

Dla miłośników browarnictwa oraz dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o pochodzeniu, gatunkach i historii piwa, doskonałą okazją do zdobycia wiedzy są kursy kiperskie. W trakcie kursu poznać można najciekawsze piwa świata oraz nauczyć się jak profesjonalnie je degustować. Udział w takim szkoleniu, dostępnym m.in. za pośrednictwem serwisu KatalogMarzeń.pl, jest doskonałym sposobem na dobrą zabawę i spędzenie czasu w przyjacielskim gronie.

Po kursie kiperskim warto sprawdzić swoje umiejętności w praktyce i wybrać się na szlak piwny. Spacery smakoszy wyrobów browarniczych to wycieczki od jednego lokalu do kolejnego, podczas których testuje się lokalne i rzemieślnicze piwa. Szlaki piwne powstają w całym kraju. Możemy nimi podążać przez cały dzień i noc m.in. w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu.