Smart casual jest stylem najbardziej otwartym na interpretacje i… najmniej zrozumianym – zauważa Robert Buckingham, australijski ekspert modowy. Smart casual – w niektórych rejonach świata częściej określany jako business casual – stanowi połączenie klasycznej elegancji z pewną dozą swobody. Co czyni go jeszcze bardziej nieprzejrzystym - często uwzględnia lokalną kulturę, porę roku oraz środowisko, w którym się obracamy.

W dzisiejszych czasach większość sytuacji przestała już wymagać od mężczyzny noszenia krawata, a tym bardziej muchy. To daje duże pole do popisu dla mężczyzn, którzy nie lubią nudy w modzie, ale nadal chcą pozostać eleganccy. Ale czy odkładając krawat na bok jesteśmy już „smart casual”?

Koszula to podstawa męskiego stroju. W stylu smart casual świetnie sprawdzają się koszule ze stójką. Mimo, że męska koszula wydaje się produktem codziennym i zwyczajnym, może dużo mówić o właścicielu – uważa Andrzej Gojny, doradca z dziedziny zarządzania i twórca marki eleganckich męskich koszul Agonista. Na odrzucenie tradycyjnego kołnierzyka mogą sobie pozwolić mężczyźni, którzy są świadomi własnej siły i wartości oraz cenią niezależność, także w kwestii ubioru.

Inną opcją są koszule z kołnierzem typu button-down. Najbezpieczniej jest wybierać koszule w klasycznych kolorach: białym, kremowym lub błękitnym. Warto pamiętać, że koszula powinna mieć rozpięty jeden lub dwa guziki pod szyją. W czasie gorących dni dopuszczalne są klasyczne koszulki polo z krótkim rękawem.

W luźnej elegancji najlepiej sprawdzą się spodnie typu chino lub dobrej jakości ciemne dżinsy z prostymi nogawkami. Niedopuszczalne są jednak wszelkie rozcięcia czy nawet fabryczne przetarcia. Preferowane kolory spodni to granat, brąz, beż lub ciemna oliwka. Z wyborem butów można nieco poszaleć – zamiast czarnych skórzanych oksfordów warto wybrać brązowe buty zamszowe lub mokasyny. Smart casual pozwala na odrobinę luzu także w postaci sportowych lub tweedowych marynarek oraz cienkich, eleganckich swetrów, niemniej koniecznie nakładanych na koszule.

Propozycje męskich zestawów w stylu smart casual można przejrzeć na: www.pinterest.com