Najbardziej skomplikowaną osobowość mają ci, co sięgają po kryminały. Jedni chcą po prostu się zmierzyć z zagadką i jeszcze przed zakończeniem poznać rozwiązanie, inni z wypiekami na twarzy czekają na finał. Jedno ich jednak łączy - szukają emocji, ale robią to nie w realnym świecie.

Wiele wspólnego mają ze sobą osoby, które wybierają powieści miłosne i baśnie. Bohaterowie najczęściej pokonują wszelkie przeszkody oraz żyją długo i szczęśliwie. Czytają o tym ludzie romantyczni i uczuciowi. Gdy dochodzi jednak do realnego flirtu, to stają się podejrzliwi i nieufni. Oni doskonale potrafią odróżnić fikcję od rzeczywistości.

Po Dostojewskiego, Camusa, czy Goethego ludzie zbyt często nie sięgają. Klasyka to lektura, która jednak najwięcej mówi o czytającym. Przede wszystkim wiadomo, że nie jest to przypadkowy czytelnik, a osoba, która często znajduje się w fikcyjnym świecie. Po latach drobniejszych lektur, w końcu zdecydował się na wielkie dzieła. Tacy ludzie używają bardzo wyszukanego słownictwa, prowadzą inteligentne rozmowy i często są małomówni.

Czwartą grupę czytelników tworzą miłośnicy fantasy i science-fiction. To najbardziej dynamiczna i rozwijająca się społeczność. Jej członków uskrzydla fakt, że istnieje gdzieś jakiś inny świat, w którym żyją inne istoty, niekoniecznie podobne do człowieka. To ludzie ciekawi, otwarci i bardzo tolerancyjni.