Dlaczego częste mycie szkodzi? Intensywne i codzienne kąpiele mogą prowadzić do naruszenia warstwy lipidowej naskórka, przez co staje się on szorstki i przesuszony. Co więcej, nawet niewielkie uszkodzenia warstwy ochronnej skóry powodują, iż stajemy się narażeni na trudne do wyleczenia alergie, grzybice czy dermatozy.

Z tego też powodu kąpiel pod prysznicem jest lepszym pomysłem niż moczenie ciała w wannie, zwłaszcza gdy lubimy wypełniać ją gorącą wodą. Prysznic stanowi korzystniejsze rozwiązanie dla skóry mężczyzny, pytanie tylko, jakie produkty powinien wybrać do mycia ciała?

Shutterstock

Oczywiście te spełniające nie tylko rolę myjącą, ale przede wszystkim takie, które nie będą narażać skóry na przesuszenie i niszczenie jej warstw ochronnych - tłumaczy Maciej Szymański, przedstawiciel marki Man Perfect.

Do niedawna do mycia ciała mężczyzny wystarczało mydło i woda. Czy warto więc przestarzałe metody zastąpić nowoczesnymi?

W skład mydeł wchodzą przede wszystkim sole kwasów tłuszczowych. Te najbardziej znane, a jednocześnie najczęściej stosowane występują w produktach dostępnych w formie stałych kostek, choć mogą je zawierać także te w płynie. Główną wadą mydeł w kostkach jest zbyt wysokie, zasadowe pH - znacznie wyższe niż fizjologiczne pH skóry, które waha się w granicach 4,5-5,5.

Użycie takich preparatów powoduje suchość naskórka i skłonność do podrażnień. Tego typu skutki nie występują, gdy używa się żeli pod prysznic, których skład jest najczęściej oparty na mieszaninie łagodnych substancji myjących, a pH dobrane tak, aby było łagodne dla skóry.

Brud na skórze i włosach to mieszanina substancji tłuszczowych, takich jak sebum wydzielane przez gruczoły łojowe oraz substancji rozpuszczalnych w wodzie (m.in. soli mineralnych oraz składników potu). Oprócz powyższych, znajdziemy tam również złuszczone komórki naskórka, kurz i bakterie.

Dobry kosmetyk myjący powinien skutecznie usunąć cały ten bagaż zebrany w ciągu dnia, nie podrażniając i nie wysuszając przy tym skóry. Dobry kosmetyk powinien być jak mężczyzna: silny i skuteczny, a przy tym delikatny i łagodny.

Obecnie na półkach sklepowych można znaleźć bogatą ofertę żeli pod prysznic, które zarówno okazale się prezentują, jak i całkiem nieźle pachną. Wygląd to jednak nie wszystko. Ważniejszy od kolorowej etykiety, opakowania czy zapachu jest skład wybranych produktów.

Zatem, które składniki są bezpieczne oraz pożądane w kosmetyku myjącym? Jak mówi Maciej Szymański: Skład dobrego żelu pod prysznic dla mężczyzn powinien zawierać przede wszystkim odpowiednio skomponowane, delikatne składniki myjące, a także substancje renatłuszczające o działaniu łagodzącym i odżywczym.

Przykładem jednej z najlepszych jest prowitamina B5, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie naskórka. Właśnie ten składnik najkorzystniej wpływa na stan nawilżenia, łagodząc nawet podrażnioną czy nadmiernie wysuszoną skórę, nadając jej aksamitną gładkość.

Na koniec zapamiętajmy – jeżeli oprócz składników odżywczych i nawilżających ważny jest dla nas także ulubiony zapach, który utrzyma się na ciele przez wiele godzin, warto pomyśleć o zakupie kilku produktów w tej samej linii zapachowej. Obok żelu pod prysznic, może to być także woda toaletowa, woda po goleniu czy spray do ciała.

W ten sposób wzmocnimy zapach, który utrzyma się na skórze jeszcze dłużej.