Moda męska znacząco zmieniała się przez lata, dlatego też szelki zostały wyparte przez pasek, który równie dobrze podtrzymuje spodnie, ale nie tylko. Dodatkowo spełnia funkcje estetyczne w przeciwieństwie do szelek, które zwykle schowane były pod swetrem lub marynarką.

Dla większości mężczyzn szelki są dziś jedynie przestarzałym dodatkiem dla grubasów lub maklerów. Okazuje się jednak, że są niezbędne w co najmniej dwóch sytuacjach. Po pierwsze są wręcz nieodzownym elementem strojów formalnych, takich jak smoking i frak. Po drugie, to właśnie szelki pasują do kamizelki. Pasek w tym przypadku jedynie psuje efekt.

Wyróżniamy dwa rodzaje szelek. Szelki klasyczne w stylu brytyjskim wykonane są z nierozciągliwego materiału box-cloth, a do spodni przypinane za pomocą guzików. Jednak współcześnie jeśli już decydujemy się na szelki, to wybieramy te z rozciągliwej gumy i przypinane żabkami.

Szelki mogą być doskonałym dodatkiem również do mniej oficjalnego stroju. W modzie casualowej nie chowamy ich pod swetrem, istota tkwi w tym, aby były widoczne. Ich ciekawy kolor lub wzór uczyni każdy strój niezwykle oryginalnym. Dlatego jeśli nie boisz się eksperymentować z modą, zrezygnuj z monotonnego paska i zastąp go szelkami.