Pierwotnie łaty na łokciach miały przedłużać życie wysłużonych marynarek i ukrywać przetarcia materiału. Nie bez powodu więc kojarzą się nam ze starymi sztruksowymi marynarkami noszonymi w połączeniu z wyciągniętym swetrem przez wiekowych wykładowców. Jednak obecnie to już jedynie stereotypy. Dziś łaty na łokciach to modne detale, które przyozdabiają naszą garderobę i dodają jej charakteru. 

  

>>> Jegostrona.pl na Facebooku – polub i bądź na bieżąco >>>

 

Łaty wykonywane są z materiałów imitujących skórę zamszową, jeansu, sztruksu, tweedu, a nawet z dzianiny. Dawniej, ze względów czysto praktycznych i ekonomicznych, decydowano się głównie na skórę naturalną, która jeszcze bardziej przedłużała żywotność powycieranej marynarki.

W łatach najlepsze jest to, że nie musimy od razu wydawać fortuny na wymianę całej garderoby. Ubrania możemy przyozdobić sobie sami… lub poprosić o to żonę, mamę, babcię, krawcową… Sklepy z dodatkami krawieckimi mają szeroki asortyment gotowych łat z już wytłoczonymi dziurkami na obwodzie, co ułatwi ich przyszycie.

Wybierając kolor łaty należy kierować się barwą innych dodatków, które zazwyczaj nosimy. Jeśli chcesz ozdobić szarą marynarkę, którą zestawiasz z brązowymi butami, to łata powinna być w odcieniu zbliżonym do butów, choć kontrastowe połączenia dodadzą ci jeszcze więcej oryginalności.

Nie należy jednak zapominać, że tego typu ozdoby odbierają naszym ubraniom charakter oficjalny i nie nadają się na formalne wyjścia.