1. Garnitur garniturowi nierówny

Większość mężczyzn ma w swojej szafie tylko jeden garnitur, który traktuje uniwersalnie. Zakładany jest na uroczyste kolacje, biznesowe spotkania, okazjonalne przyjęcia… i jest to pierwszy błąd. Zawsze, kiedy na zaproszeniu widnieje informacja „semi-formal” lub „informal” należy zakładać garnitur wyjściowy. Ubiór ten w garniturowej hierarchii plasuje się na drugim miejscu, przed garniturem codziennym, ale zaraz po smokingu, który uważany jest za typowy męski strój wieczorowy.


>>> Jegostrona.pl na Facebooku – polub i bądź na bieżąco >>>


2. Ciemne barwy

Wybierając garnitur wizytowy najlepiej zdecydować się na ten w ciemnej tonacji. Powód jest banalny – w sztucznym świetle takie garnitury prezentują się najlepiej.

3. Faktura bez przepychu

W elegancji podstawową zasadą jest skromność, dlatego garnitur wizytowy powinien być gładki. Unikaj rzucających się w oczy prążków i tłoczeń, a postaw na delikatny połysk. Ważnym elementem jest także materiał. Decydując się na klasyczną elegancję radzimy wybrać wełnę lub welwet, czyli mieszaninę bawełny i jedwabiu. Jeśli wolisz coś bardziej ekstrawaganckiego, to idealne będą połyskliwe materiały hight-tech.

4. Sylwetka

Dobrze dobrany garnitur powinien wysmuklać sylwetkę. Nie chodzi tu o to, aby garnitur był obcisły, ale o krój i barwę, a w tym znów wygrywa czerń.

5. Garnitur trzyczęściowy

Kamizelka przestała być już obowiązkowym elementem garnituru do pracy czy na co dzień, jednak na wieczorowe wyjścia warto się nad nią zastanowić. „Niezaprzeczalnym atutem kamizelki jest to, że „spina”, wyciąga w górę całą sylwetkę, co na pewno docenią mężczyźni z wystającym brzuszkiem.” – czytamy na logo24.pl.

6. Koszula z charakterem

Najbezpieczniejsza będzie koszula śnieżnobiała. Pasuje do każdego garnituru, a elegancji dodadzą jej francuskie mankiety ze spinkami i kołnierzyk typu „kent”. Jeśli wolisz coś, co bardziej zwraca uwagę, to wybierz koszulę w kolorze ciemnego fioletu, granatu lub czerwonego wina. Doskonale sprawdzają się także zestawienia „monochromatyczne”, czyli koszula w kolorze garnituru, a także kontrastujące efekty – połyskliwy garnitur i matowa koszula.

7. Dekoracyjne spinki

Mankiety zapinane na spinki są elementem charakterystycznym dla najbardziej eleganckich mężczyzn. Wybór jest ogromy – spinki w kształcie kwadratu, koła lub innego wielokąta, płaskie lub wypukłe, srebrne bądź złote. Warto zastanowić się również nad spinkami z ozdobnym motywem lub kolorowym kamieniem.

8. Zbędne elementy

Dawniej obowiązkowa była tzw. poszetka w kieszonce marynarki oraz spinka do krawata, jednak dziś lepiej z nich zrezygnować, bo z pewnością nie dodadzą elegancji.

9. Krawat

Krawat powinien być obowiązkowo jedwabny. Jeśli wybrałeś gładką koszulę, to warto zestawić ją z dekoracyjnym krawatem, ale jeśli koszula ma już jakieś wzory, to lepiej, żeby krawat pozostał gładki.

10. Dobrze dobrane buty

Podobno buty świadczą o mężczyźnie. Do garnituru wyjściowego idealne będą skórzane, czarne oksfordy lub zwykłe półbuty z doszytym noskiem, pod warunkiem, że nie będą miały dziurkowań – te nadają się jedynie do strojów casualowych.

11. Pasek

Kolor paska powinien być dopasowany do butów. Pasek nie może być zbyt ciężki. Najlepszy będzie skórzany z dyskretną, srebrną lub mosiężną klamrą.

12. Jak kupować?

Kupując garnitur obejrzyj się dokładnie z każdej strony i pomyśl czy dobrze się w nim czujesz. Musi być ci w nim wygodnie, garnitur nie może się nigdzie marszczyć i ciągnąć. Nogawka spodni powinna z przodu załamywać się na bucie, a z tyłu sięgać obcasa. Natomiast rękaw marynarki musi sięgać nadgarstka i być o pół centymetra krótszy od koszuli z pojedynczym mankietem, a o centymetr od koszuli z mankietem podwójnym.

13. Jak nosić?

Jeśli siedzisz przy stole, to marynarka powinna być odpięta, a jeśli wstajesz, choćby na chwilę, to obowiązkowo należy ją zapiąć, pozostawiając najniższy guzik w marynarce odpięty.