Tam gdzie jest kasa, musi być klasa

Status to umiejętność prezentowania samego siebie światu i nie musi być ściśle związany ze stanem majątkowym. Według serwisu facetpo40.pl bardzo istotne jest analizowanie pozycji mężczyzny z punktu widzenia kultury behawioralnej. Nie jest zasadą, że mężczyzna bogaty to ten, który posiada wysoki status – nie można przecież rzucić plikiem pieniędzy i zażądać od ludzi szacunku. Dopiero mężczyzna obdarzony dobrym smakiem, obyty i mądrze inwestujący pieniądze może skutecznie podnosić swój status.

Symbolika

Samego statusu nie nabędziesz drogą kupna, jest on przecież z założenia czymś niematerialnym i abstrakcyjnym. Nawet jego symbole nie mają ponadczasowego charakteru i ulegają zmianom, chociażby pod wpływem mód. Przykład? Duże, amerykańskie auta, pochłaniające hektolitry paliwa odchodzą powoli do historii wypierane przez nowoczesne, bardziej ekologiczne pojazdy. Podobne zależności występują w sposobie ubierania, stylu życia itd.

Różnice

Symbole statusu często ulegają zmianom. Nie ma tu ściśle określonych kryteriów, które byłyby uniwersalne dla każdej grupy społecznej. To, że coś osiąga charakter symbolu statusu jest efektem wspólnego postrzegania tego przedmiotu przez całą grupę. W tym momencie pojawiają się kolejne rozbieżności... Wartość garnituru znanego projektanta przewyższa zarówno wartość materiału, z którego został on wykonany, jak i wartość innego garnituru, uszytego z tych samych półproduktów. Innym przykładem są diamenty czy złoto – możliwe jest ustalenie ceny za jaką jesteśmy w stanie je kupić, natomiast nie potrafimy określić ich realnej wartości.

Błędy

Bardzo często popełnianym błędem jest przesadna chęć podkreślenia swojego statusu. Wydając krocie na wysadzane diamentami gadżety lub pozłacane przedmioty codziennego użytku nie zbudujemy swojego statusu, wręcz przeciwnie. W ten sposób pokazujemy, że posiadanie pieniędzy nie idzie w parze z klasą. To nasza postawa oraz pewność siebie ukazują nasz status otoczeniu.