Za kolor naszych włosów odpowiada melanina, czyli grupa pigmentów, która odpowiada także za kolor naszej skóry. Jak precyzuje portal msfera.pl „mikroskopijne, ziarniste cząsteczki barwnika osiadają na keratynowych włóknach, z których zbudowany jest włos”. Siwienie jest efektem zatrzymania produkcji melaniny przez melanocyty znajdujące się w korzeniach włosa. Proces ten jest uwarunkowany genetycznie, a palenie papierosów, alkohol i stres mogą go znacznie przyspieszyć.

U większości mężczyzn siwienie rozpoczyna się już przed 30-stką. Nie jest to jednak reguła. Portal mensforum.pl podaje przykład włoskiego piłkarza Fabrizio Ravanelli, którego czupryna całkowicie pokryła się szronem już w wieku 20 lat, choć niektórzy panowie zachowują naturalny kolor włosów nawet do 50-tki.

Panów nie przekonuje to, że kobietom podobają się szpakowaci mężczyźni. Są w stanie zrobić naprawdę wiele, aby zamaskować tę według nich rzucającą się w oczy oznakę starości. Dużo mniejszy problem mają blondyni, gdyż u nich siwe kosmyki nie odróżniają się tak bardzo jak na kruczoczarnych włosach. Najpopularniejszym pomysłem na przykrycie siwizny jest farbowanie włosów, ale nie koniecznie jest to najlepsze rozwiązanie. Źle dobrany kolor i nieprofesjonalne farbowanie mogą dać opłakany efekt, co na pewno nie umknie uwadze otoczenia… Inni wcierają w głowę niezbyt przyjemne mazidła, używają specjalnych szamponów lub sięgają po babcine metody i robią okłady na włosy z kwiatów nagietka lub piją mikstury z drożdży…

Najlepszym sposobem na siwe włosy jest po prostu ich zaakceptowanie. Siwe skronie kojarzone są z mądrością i doświadczeniem, czynią panów bardziej atrakcyjnymi. Możesz potraktować to jako bodziec do zmiany image’u, który daje ci w końcu sama natura. Siwe włosy dodają uroku i nie wstydzą się ich aktorzy, którzy od lat uważani są za najprzystojniejszych – George Clooney, Brad Pitt czy Ben Affleck, to tylko nieliczni.

Jednak dla tych, którzy nie mogą zdzierżyć białych nitek na swej czuprynie jest jeszcze nadzieja. Jak donosi portal msfera.pl, Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że rozwiązaniem problemu może być wstawienie odpowiedniego genu do komórek mieszków włosowych. Proces ten ma przywrócić kolor siwym włosom, ale nie tylko – możliwa będzie nawet zmiana koloru włosów.