Wybierając się do restauracji sushi, przed posiłkiem otrzymasz gorący i wilgotny ręcznik do wytarcia dłoni. Sushi tradycyjnie je się pałeczkami, ale nie każdy rodzi się z taką umiejętnością. Jeśli jedzeniepałeczkami nie jest dla ciebie komfortowe, nie musisz się martwić – jedzenie rękami nie jest wbrew etykiecie. Strumyk z talerzykami sushi płynącymi dookoła baru służy m.in. do zamaczania w nim palców.

Sushi podawane jest wraz z sosem sojowym, wasabi i imbirem. Na talerzyk nalej odrobinę sosu sojowego (jego ilość na spodeczku nie powinna być większa od monety pięciozłotowej). Następnie delikatnie zamocz w nim sushi. Sos sojowy ma nadać smak rybie, część z ryżem powinna być więc od góry. Unikniesz w ten sposób zbytniego rozmoczenia sushi i jego rozpadania się.

Pamiętaj, aby nie maczać w sosie sojowym niczego, co ma już w sobie inny sos lub dekoracje (np. z kawioru). Niedopuszczalne jest również mieszanie sosu sojowego z chrzanem wasabi – w dowolnej restauracji w Japonii byłoby to dla ciebie ostatnie sushi jedzone w tym miejscu.

W pierwsze kolejności należy spożywać sushi zawinięte w nori (aby wodorosty nie straciły kruchości), te najbardziej pikantne je się na końcu. Po każdym kęsie sushi należy zagryźć marynowanym imbirem w celu odświeżenia kubków smakowych.

Sushi należy zjadać w całości, bez przegryzania na mniejsze części i odkładania na talerz. Po zakończeniu posiłku na talerzu nie powinny pozostać żadne resztki, gdyż uważa się to za niegrzeczne.

Najlepsze napoje do sushi to sake i zielona herbata. Sakepodawana jest na ciepło przed jedzeniem, natomiast zieloną herbatę można popijać podczas posiłku.