30 września i 1 października w Krakowie rusza druga edycja Festiwalu, który skutecznie promuje profilaktykę i przełamuje strach przed badaniami.

W tym roku Międzynarodowy Tydzień Urologii zakończy się w Krakowie. Stolicę Małopolski odwiedzą czołowi specjaliści z całej Europy, którzy spotkają się, by rozmawiać o najnowszych trendach w dziedzinie urologii, dzielić się swoją wiedzą z pacjentami i wspierać pogłębioną dyskusję o profilaktyce.

Urologia i rock

Pomysłodawcą imprezy jest prof. Piotr Chłosta, światowej sławy urolog, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz... członek zespołu EndoPower.

Absolwent Szkoły Muzycznej im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu w klasie skrzypiec. W grupie EndoPower gitarzysta, kompozytor, współautor tekstów. Zafascynowany na równi muzyką klasyczną, jak i ostrym, heavy-metalowym brzmieniem. Miłośnik gitar marki Gibson Les Paul i Gibson SG.

Z zawodu lekarz, chirurg, specjalista urolog. Profesor medycyny, kierujący na co dzień Katedrą i Kliniką Urologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wprowadził do rodzimej urologii szereg nowatorskich metod operacyjnych i oryginalnych modyfikacji kilku powszechnie stosowanych sposobów leczenia zabiegowego. Dysponuje jednym z większych w Polsce doświadczeniem i materiałem w dziedzinie uroonkologicznej chirurgii laparoskopowej.

Jak gra EndoPower? Oto próbka ich możliwości.

EndoPower to ostro brzmiąca grupa rockowa złożona z trzech profesorów urologii i dwóch profesjonalnych muzyków. Powstała w czerwcu 2013 r., jako „niespodzianka” 43. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Temperament artystów, połączony urokiem klasycznego i twardego rocka, tworzą atmosferę, w której doskonale czuje się zarówno zespół, jak i publiczność. Nazwa grupy powstała w efekcie wewnętrznej siły zespołu i endourologii, z którą większość składu jest zawodowo związana. Na scenie EndoPower supportować będą wspaniali artyści - przyjaciele Festiwalu: Janusz Grzywacz – żywa legenda polskiej muzyki, założyciel grupy Laboratorium Bernard Maseli - wirtuoz gry na wibrafonie i znacząca postać polskiej sceny jazzowej Frei Warschau – kapela grająca gitarowy, alternatywny rock o tradycyjnym brzmieniu Kurtyna Siemiradzkiego – licząca dwie dekady rockowa grupa złożona z krakowskich aktorów

Złamać "urologiczne tabu"

Pierwsza edycja KultUro odbyła się w grudniu ubiegłego roku. Połączenie akcji profilaktycznej z koncertem rockowym, promocją stowarzyszeń pacjenckich i wystawą plastyczną odbiło się szerokim echem nie tylko w środowisku medycznym.

Narysowali walkę z rakiem

Czołowi polscy rysownicy i urolodzy. Te dwie (wydawałoby się) odległe specjalizacje połączy Festiwal KultUro.

Z jednej strony Henryk Sawka i Jerzy Krzętowski, znani z ostrej kreski i satyrycznego spojrzenia na świat. Z drugiej – profesorowie Piotr Chłosta, Louis Denis czy Hendrik van Poppel, sławni na całą Europę specjaliści w dziedzinie medycyny, która u większości mężczyzn wciąż wywołuje paniczny strach.

By zmienić ten zakrzywiony obraz, organizatorzy Festiwalu. postanowili odczarować urologię w kulturalny sposób. Do współpracy zaproszeni zostali najlepsi polscy rysownicy: Paweł Jaroński, Andrzej Lichota, Jarek Kozłowski, Jerzy Krzętowski, Henryk Sawka, Marcin Treichel i Dariusz Wójcik. W ciekawy i zabawny sposób zinterpretowali tematykę schorzeń nękających mężczyzn (zwykle po 40-stce). W swoich różnorodnych pracach artyści zwrócili uwagę na niesłychaną wagę profilaktyki i badań, które często mogą zaoszczędzić zdrowie, a nawet uratować życie.
Zwykle w rysunku zajmuję się komentarzem politycznym i satyrą społeczną, dlatego ten temat był dla mnie pewną ciekawostką i odmianą. Podobnie jak większość mężczyzn, raczej nie przepadam za wizytami u lekarza. I chyba ta znajomość męskiej mentalności ułatwiła mi decyzję o wzięciu udziału w tym projekcie – mówi Andrzej Lichota. – Ciekawostką jest to, że szkic do rysunku powstał podczas wyprawy w Alpy w okolice fantastycznego szczytu Matterhorn. A góry, zwłaszcza te wysokie, bardzo szybko uświadamiają jak ważne jest dobre zdrowie, kondycja i oczywiście poczucie humoru. Poczucie humoru ogólnie ułatwia życie, a w tym wypadku może je także przedłużyć.

Dariusz Wójcik dodaje – Współtworzenie warstwy wizualnej projektu KultUro nie odbyło się bez egzystencjalnego zgrzytu, oto bowiem stałem się twórcą i tworzywem. Sukcesywnie wgryzając się w, nomen omen, jądro tematu, coraz częściej słychać było, jeszcze cichy, ale narastający pisk 40-letniego mężczyzny, w którym kłębił się przekaz w rodzaju: "Stary, to o ciebie chodzi", "Czas na remanent w tych rejonach" oraz "Gdzie są te cholerne klucze do auta?”. Zgłębiwszy wiedzę na temat wszelkich Uro-dolegliwości, napakowany przekonaniem o rychłym końcu egzystencji, dokonałem palpacyjnego riserczu i zdiagnozowawszy u siebie jakieś 90% istniejących schorzeń z jednej strony przystąpiłem do spisywania testamentu, a z drugiej umówiłem się do urologa (serio!). Wizyta wykazała całkowitą gotowość do dalszej egzystencji.

Nauka i Technologia - 30 września

Pierwszy dzień Festiwalu skierowany jest głównie do środowiska medycznego.

XIII Spotkanie Sekcji Adeptów Urologii - debaty ekspertów z udziałem m. in. prof. Louisa Denis i prof. Hendrika Van Poppela oraz czołówki polskich specjalistów, posiedzenie czterech towarzystw naukowych: Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Urologicznego – w celu wypracowania wspólnej strategii na rzecz pacjentów z problemem nietrzymania moczu.

ICE Kraków, ul. M. Konopnickiej 17.

Profilaktyka i sztuka - 1 października

Dzień Otwarty Kliniki Urologii - z bezpłatnych badań i konsultacji będzie mogło skorzystać nawet kilkaset osób. Szpital Uniwersytecki, ul. Grzegórzecka 18,

Sesja Pacjencka - jej celem jest wspieranie dialogu między lekarzami a pacjentami. Program wydarzenia obejmuje obchody European Prostate Cancer Awareness Day, zorganizowane przez stowarzyszenie Europa Uomo, zrzeszające najlepszych specjalistów z 23 krajów Europy. Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25.

Gala Finałowa - koncert „EndoPower i Przyjaciele” oraz wystawa dra Tomasza Wiatra „Wiatrem i węglem” połączona z prezentacją prac najlepszych polskich rysowników satyrycznych. Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. Św. Wawrzyńca 13.

Szczegółowe informacje oraz aktualności znajdują się na stronie www.festiwalkulturo.pl oraz facebooku: www.facebook.com/festiwalkulturo