Cage pochodzi z artystycznej rodziny. Nie tylko jego wuj zajmował się sztuką. Jego dziadek był kompozytorem, babka aktorką, ojciec scenarzystą, a matka tancerką. Jednak to nie bliscy zainspirowali Cage'a do uprawiania zawodu aktora.

Gdy jako dzieciak zobaczyłem Charlesa Bronsona w filmie "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", wiedziałem, że aktorstwo jest zawodem stworzonym dla mnie, że prędzej czy później się w nim znajdę - wspominał Cage w wywiadzie dla magazynu "Imperium kobiet".

Zawodu zaczął uczyć się już jako nastolatek. Przez długie lata studiował aktorstwo, jednak początki nie były łatwe.

Jego pierwsza rola w filmie "Beztroskie lata w Ridgemont High" została w dużej części wycięta i niezauważona. Cage załamał się i na chwilę zrezygnował z aktorstwa.

Dorabiał jako sprzedawca popcornu w Fairfax Theater. Jego talent jednak był zbyt cenny, by marnować go w taki sposób. Wiedział o tym wuj Cage'a Francis Ford Coppola i zaproponował mu rolę w swoim filmie "Rumble Fish".

Dzięki temu Cage został dostrzeżony i zaczął dostawać liczne propozycje. Jedną z nich była rola w filmie Alana Parkera "Ptasiek" z 1984 roku.

Pierwszy duży sukces przyniósł mu udział w filmie "Wpływ księżyca". Za rolę w tej komedii romantycznej Cage otrzymał nominację do Złotego Globu.

Kolejne doceniane role Cage'a to m.in. postaci w filmach "Pocałunek wampira", "Dzikość serca", "Miesiąc miodowy w Las Vegas" (kolejna nominacja do Złotego Globu), "Zagubieni w raju" i w końcu melodramat "Zostawić Las Vegas" z 1995 roku. Za rolę w tym filmie Cage otrzymał m.in. Oscara i Złotego Globa stając się tym samym jednym z najlepszych i największych aktorów Hollywood.

Cage ma już także wiele zaplanowanych ról na 2013 i 2014 rok. Jest jednym z najbardziej zapracowanych aktorów. Jednak znajduje czas dla swojej rodziny.

Nocolas Cage był trzykrotnie żonaty. Jego życiowe partnerki to Patricia Arquette, Lisa Marie Presley oraz Alice Kim Cage, z którą związany jest do dziś.

Cage ma dwóch synów Westona i Kal-Ela.

Dzieci przewartościowały mój świat. Gdy się urodził mój pierworodny, to był przełom w moim życiu. Wtedy zupełnie przestałem się koncentrować na sobie. Liczył się tylko mój syn. Następny wielki przełom w moim życiu, to przekroczenie czterdziestki i kolejny potomek. Uświadomiłem sobie, że dzieci to wielki dar, że nie ma niczego cenniejszego w życiu człowieka. Jest dla kogo żyć - powiedział aktor w wywiadzie dla "Imperium kobiet".

Nicolas Cage dla swoich ról jest gotów zrobić wiele. W filmie "Pocałunek wampira" aktor naprawdę zjadł karalucha, a przed rolą w "Ciemnej stronie miasta" przez kilka dni przebywał na pogotowiu ratunkowym obserwując pracę lekarzy i tragedie pacjentów.

Aby odreagować stresy związane ze swoim zawodem Cage wsiada na motor...

Znakomitym sposobem na wszelkie odreagowanie jest jazda motocyklem, którą uwielbiam. Wówczas wszystkie zmartwienia, zmęczenie, automatycznie mijają. Czuję się wolny, gdy jadę motocyklem - przyznał w tym samym wywiadzie.