Obok więzi kształtowanych przez członków rodziny, przyjaźń jest jedną z najważniejszych relacji mogących połączyć dwóch facetów. Nie jest jednak wartością wieczną. Zdaniem 60 procent polskich respondentów, przyjacielowi nie wybaczymy obgadywania za plecami. Trochę bardziej wyrozumiali są w tej kwestii Niemcy, spośród których 53 procent uznało ten eksces za kończący bliską znajomość.

Dla naszych zachodnich sąsiadów niewybaczalną jest próba odbicia partnera i 66 procent ankietowanych po takim incydencie ma o jednego przyjaciela mniej. O dziwo, podobnie myśli jedynie 42 procent ankietowanych Polaków.

Staropolskie powiedzenie „prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie” okazuje się ciągle aktualne. Jak dowodzi sondaż, drugim najczęstszym powodem zerwania przyjaźni – zarówno w opinii Niemców, jak i Polaków – jest sytuacja, kiedy przyjaciel nie pomoże nam w kłopotach. Ten pogląd podziela 47% Polaków i aż 56% Niemców - pisze portal dlastudenta.pl.

Polacy dobrze znoszą zdradę i kłamstwo. Jeśli przyjaciel dopuści się jednego z tych "grzechów ciężkich", aż 76 procent rodaków jest mu w stanie to wybaczyć, co uczyniłoby także tylko niewiele ponad 50 procent Niemców.