Na polskim rynku jest coraz więcej firm oferujących dożywotnią rentę w zamian za zrzeczenie się na ich rzecz prawa własności do mieszkania lub domu. Jedną z dwóch największych jest Fundusz Hipoteczny Familia. Spółka rozpoczęła działalność w połowie ubiegłego roku. Jej większościowym udziałowcem jest 2DB Noble Fund Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. Jego certyfikaty trzyma w ręku Dariusz Brzeski, założyciel i były wieloletni prezes spółki ABG, która na jesieni 2008 r. połączyła się z Asseco Poland.

Brzeski nie ukrywa, że swój nowy biznes buduje w ten sposób, aby wprowadzić go w niedalekiej przyszłości – w perspektywie najwyżej czterech lat – na giełdę.

Fundusz dla rodziny Brzeskich

Podczas gdy konkurenci zamierzają sprzedawać przejęte po śmierci klientów mieszkania i domy, Familia chce je wynajmować. Dlatego jej klientem można zostać tylko wtedy, gdy posiada się nieruchomość w dobrym punkcie miasta zamieszkanego przez ponad 100 tys. ludzi. W ten sposób spółka zbuduje sobie potężny portfel nieruchomości, które będą generowały stałe wpływy z najmu.

Twórca ABG podkreśla, że Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, do którego włożył kilkadziesiąt milionów złotych, jest swego rodzaju rodzinną lokatą. Wiceprezesem FH Familia jest córka Brzeskiego. To ona ma w przyszłości przejąć stery spółki.

Były prezes ABG jest pewny, że w długim terminie będzie to bardzo dobry biznes. – Na Zachodzie tego typu usługi cieszą się dużą popularnością. Sądzę, że podobnie będzie w Polsce – mówi.

Zarobił nawet na leasingu

Dariusz Brzeski jest absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoły Głównej Handlowej). Ukończył studia na kierunku organizacja i zarządzanie. Tuż po studiach pełnił funkcję specjalisty do spraw wdrożeń systemów informatycznych w firmie Microsystem JGU. Potem był dyrektorem sieci sprzedaży w InterAms. Od 1995 do 1996 roku zasiadał w fotelu prezesa zarządu Towarzystwa Finansowo-Leasingowego.

Od połowy lat 90. zaczął tworzyć i współtworzyć firmy. Na pierwszy ogień poszła branża IT. W 1994 roku powstała spółka AmsComp, która w kilkanaście miesięcy później została przechrzczona na ABG.

Jednak pierwszą firmą, którą Brzeski z sukcesem rozwinął i odsprzedał, była spółka Financial Management, działająca w branży leasingu. W 2000 roku sprzedał jej akcje na rzecz innego inwestora. Z zyskiem.

Na ABG przyszedł czas dopiero osiem lat później. Stopa zwrotu, jaką osiągnął Brzeski na tej inwestycji, była gigantyczna. Kapitał zakładowy ABG wynosił 1 mln zł. Już w 2005 roku, w momencie łączenia jej ze spółką Ster-Projekt, była wyceniana na 467 mln zł. Asseco wyceniło ją w 2008 roku na blisko 640 mln zł. Brzeski podczas fuzji z Asseco nie brał za swoje papiery tylko gotówki.

– Część akcji ABG wymieniłem na akcje Asseco – mówi. Dziś Brzeski zasiada w radzie nadzorczej Asseco. Według serwisu Stockwatch wartość posiadanych przez niego papierów giełdowej spółki oscyluje wokół 33 mln zł.

Treningi z synem o szóstej rano

Według wieloletniej współpracowniczki Brzeskiego, Marii Schicht – która jest obecnie prezesem Funduszu Hipotecznego Familia – ma on rzadko spotykaną umiejętność działania w sytuacjach stresowych. – Poza tym jest człowiekiem, dla którego złożenie obietnicy ma ogromne znaczenie. Można mu ufać. To daje duży komfort podczas pracy – mówi Schicht.

Jako prezes ABG, zdaniem Schicht, Brzeski tworzył warunki do kreatywnej pracy. – Umie słuchać i ciągle pogłębia swoją wiedzę zawodową. Jako biznesmen jest otwarty na nowe pomysły i wyzwania, które realizuje z ogromną pasją i zaangażowaniem – mówi Schicht.

Brzeski przyznaje, że w życiu prywatnym najważniejsza jest dla niego rodzina. – Potrafi pogodzić obowiązki zawodowe z intensywnym wsparciem syna w jego karierze pływackiej, co oznacza chociażby udział w jego treningach o szóstej rano czy też w zawodach, które najczęściej odbywają się w weekendy – zdradza Schicht.

Właściciel Funduszu Hipotecznego Familia uwielbia podróże. – Staram się wybierać w nowe miejsca – podkreśla. Zawsze zabiera ze sobą rodzinę albo przyjaciół.

33 mln zł taką wartość mają akcje Asseco posiadane przez Dariusza Brzeskiego – według portalu Stockwatch

3700 zł na taką miesięczną rentę od Funduszu Hipotecznego Familia może liczyć 75-letni mężczyzna, który ma dom o wartości 1 mln zł

640 mln zł firmę o takiej wartości stworzył od zera Dariusz Brzeski. Mowa o spółce ABG, która została na tyle wyceniona przed fuzją z Asseco