90 proc. polskich sześciolatków ma problem z próchnicą

85 proc. polskich sześciolatków ma próchnicę. Wynika to ze złych nawyków żywieniowych i zbyt rzadkiego kontrolowania stanu zębów w gabinecie stomatologicznym. Z raportu firmy Ipsos wynika, że aż 18 proc. polskich dzieci w ogóle nie odwiedza lekarza dentysty. Zdaniem specjalistów kluczową rolę odgrywają rodzice i to oni powinni wyrobić w dzieciach prawidłowe nawyki związane z higieną jamy ustnej.

wróć do artykułu
 • ~Ania
  (2015-06-17 12:52)
  Ja chyba w innym kraju żyję. Poszłam z dzieckiem do dentysty. Wybrałam go na stronie pierwsza wizyta czy coś takiego - jest taki program społeczny. Polzałam, maluuch zadowolony, jakieś naklejki dostał, jakieś dyplomy, polakowaliśmy 2 zęby - koszt 60 zł. Ludzie no da się!
 • ~ppp
  (2015-03-05 23:12)
  To nie jest wina słodyczy, tylko wina dentystów i ich gabinetów, foteli i szczękających narzędzi które są w stanie wystraszyć każdego młodego i starego. Nie wspominam tu nawet o lapizowaniu dziąseł, o zastrzykach znieczulających wbijanych w dziąsła, o dłutowaniu zębów, resekcji dziąseł i podniebienia. Gabinet dentystyczny to gabinet horroru. Tam można zaciągnąć człowieka tylko za karę. Nic dziwnego że nikt nie chce tam przychodzić. Ja się cieszę, że już tam nie muszę chodzić i nabijać kieszeni dentystom. Żaden rodzic nie lubi ciągnąć za rękę do dentysty zapierające się z całej siły i drące się w niebo głosy dziecko. A dentystka mówi "nic nie będzie bolało" i wtedy każde dziecko się dowie, że to nie jest lekarz, tylko oszustka i kłamczucha w białym fartuchu. Bo to boli. A jeżeli powie że będzie trochę bolało, to się ucieka z fotela i wrzeszczy ile tylko sił w gardle, bo to jest sadystka.
 • ~gość
  (2015-01-22 19:34)
  a pewnie, że mają dzieci próchniocę zębów, przecież jak widzi się matkę, mktóra pch wózek z dzieckiem i daje mu do buzi LIZAKA, który trzymany jest w buzi dziecka dł;ugo i jeszcze pewnie z dodatkiem "słodzika" /napewno ! / l.ubfluoru to zgroza ogarnia. Niech sie te durne matki dowiedzą, jakie skodliwe s.ą lizaki!!!
 • ~zosia
  (2015-01-07 11:50)
  W Holandii dzieci w praktycznie ogole nie maja prochnicy. Moja corka ma 30 lat i ani ona ani jej kolezanki nigdy nie potrzebowaly ingerencji dentysty (tylko regularne kontrole). To te polskie slodycze ! Rodzice opamietajcie sie!