Źle dobrany i zbyt ciężki plecak prowadzi do wielu poważnych wad postawy. Alternatywą dla klasycznego tornistra są popularne w ostatnich latach plecaki na kółkach, które odciążają kręgosłup dziecka.

Plecaki dzisiaj są dużo lżejsze. Same w sobie ważą bardzo mało, więcej waży wyposażenie. Tornistry mają usztywniane plecy, dzięki czemu rzeczy nie przewracają się w nich. Dużo osób pyta również te na kółkach, by dzieci jednak miały mniej do dźwigania. Ważną ich funkcją jest też regulacja szelek, dzięki której możemy je idealnie dopasować do każdego dziecka. Dzieci różnią się wysokością, więc ważne jest, by plecak dobrze leżał, nie obciążając przy tym kręgosłupa – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Ewelina Kukawska, pracownik sklepu Smyk.

Dzieci najchętniej wybierają plecaki z postaciami z ulubionych bajek. Dziewczynki preferują modele w różowych lub fioletowych kolorach, zaś u chłopców dominują bardziej stonowane barwy: granat lub nawet czerń.

U dziewczynek przeważają modele z konikami Pony, lalkami Barbie, popularną Violettą. U chłopców natomiast Transformersy, Spider Man i wszystkie postacie, które są teraz na topie – mówi Ewelina Kukawska.

W tym roku modnym rozwiązaniem okazały się plecaki z pełnym wyposażeniem. W tak zaprojektowanych modelach znajdują się dwa piórniki – twardy, przeznaczony na długopisy i ołówki oraz miękki na przybory do rysowania – worek na kapcie, portfel oraz pojemnik na śniadanie połączony z bidonem. Tak przygotowany plecak jest atrakcyjny i pomaga zaoszczędzić cenny czas rodzicom, ale wydamy na niego więcej niż wtedy, kiedy tradycyjnie skompletujemy poszczególne elementy plecaka. Cena wyposażonych tornistrów waha się od 250 do 550 zł.