Młodzi Polacy coraz częściej tworzą związki partnerskie. W pierwszych miesiącach życia dziecka większość czynności związanych z opieką nad dzieckiem i karmieniem należy do matki, z czasem następuje jednak podział obowiązków. 68,4 proc. młodych rodziców, którzy wzięli udział w ankiecie, zadeklarowało, że dzieli między siebie obowiązki związane z opieką nad pociechą. Tylko 1 proc. respondentów przyznaje, że wychowanie dziecka spada całkowicie na kobietę.

Ojcowie coraz częściej chętnie przejmują obowiązki. Pomocne tutaj mogą być różne nowoczesne artykuły, na przykład laktatory elektryczne i ręczne. Producenci artykułów dziecięcych reagują na zmieniające się trendy na rynku i przy produkcji artykułów takich jak butelki czy smoczki biorą pod uwagę gusta mężczyzn – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Alicja Szmigiel z firmy Baby Land, dystrybutora artykułów dla dzieci i niemowląt.

63 proc. ankietowanych przyznało również, że wspólnie podejmują decyzje o zakupach dla dziecka. Z roku na rok zwiększa się także liczba mężczyzn, którzy decydują się na urlop tacierzyński. 25 proc. ankietowanych przez Baby Land przyznało, że oboje partnerów wzięło urlop po przyjściu na świat dziecka.

66 proc. osób odpowiedziało, że urlop brała żona, partnerka. W 8 proc. przypadków był to ojciec. Zmienia się rola ojca i takie stereotypowe patrzenie na opiekę nad dzieckiem – mówi Alicja Szmigiel.

Nawet nie korzystając z urlopu tacierzyńskiego, mężczyźni są bardziej niż kiedyś skłonni przejąć od partnerki część prac domowych. Ojcowie chętnie zajmują się dzieckiem po pracy, aby żona mogła spędzić trochę czasu, oddając się rozrywce lub odpoczywając. Zdaniem psychologów taki podział obowiązków dobrze wpływa na kondycję związku. Między przemęczonymi i sfrustrowanymi partnerami łatwiej dochodzi do konfliktów.