Zaczęliśmy podróżować z naszym synkiem, gdy miał 2,5 miesiąca. Przez miesiąc zwiedzaliśmy Europę – Francję, Hiszpanię, Włochy. Już od pierwszego wyjazdu staliśmy się zwolennikami podróży z dzieckiem, mimo że jest ona też bardziej męcząca niż w przypadku samotnej wyprawy. Ale jak najbardziej można i z niemowlakiem, i z rocznym dzieckiem, i z dwulatkiem podróżować i po Europie, i nawet w bardziej egzotyczne kierunki – mówi Natalia Sitarska, podróżniczka, autorka bloga tasteaway.pl.

Aby rodzice i dziecko czuli się komfortowo w trakcie urlopu, należy pamiętać o zapewnieniu maluchowi odpowiednich warunków. Nie powinno się oszczędzać na noclegu – komfort i wygoda są dla małych dzieci najważniejsze. Zamiast trudnych warunków, bez dostępu do łazienki, lepiej zainwestować w pokój z odpowiednim wyposażeniem.

Wielu rodziców obawia się, że w dalekim kraju nie znajdą odpowiednich produktów, by przygotować dziecku zbilansowany posiłek. Tymczasem w większości egzotycznych państw, nawet w Tajlandii czy Meksyku, z łatwością można kupić jedzenie dla kilkumiesięcznych dzieci. W bagażu nie powinno zabraknąć również środków higienicznych oraz apteczki z lekarstwami na przeziębienie, gorączkę, biegunkę, dolegliwości związane z ugryzieniami owadów. Rodzice muszą być przygotowani na każdą ewentualność, by w odległym kraju nie szukać lekarza w sytuacji, gdy dziecko złapie łagodną infekcję.

Przygotowując się do egzotycznej podróży, trzeba pamiętać także o szczepieniach.

Wybór szczepionek zależy od miejsca, do którego się jedzie oraz od naszych indywidualnych preferencji. Lekarz medycyny podróży zwykle doradza bardzo dużo szczepień. Ostatnio jechaliśmy do Kambodży, do Wietnamu, gdzie radzono nam zaszczepić się m.in. na wściekliznę. Nie zdecydowaliśmy się na nią, bo uznaliśmy, że będziemy w stanie uchronić i nas, i nasze dziecko od kontaktu ze zwierzętami. Szczepiliśmy syna na tyfus i WZW – tłumaczy Natalia Sitarska.

Podróż z małym dzieckiem oznacza również wiele wyrzeczeń. Znacznie trudniej podjąć spontaniczną decyzję, wyjść wieczorem na imprezę lub wstać później, kiedy małe dziecko od wczesnych godzin porannych jest aktywne. Przy odpowiedniej organizacji i przygotowaniu urlop nawet z niemowlęciem powinien być udany zarówno dla rodziców, jak i dla malucha.