Rodzice często wysyłają dzieci na różnego rodzaju zajęcia, takie jak tenis, rysunek, piłka nożna itd. Czy wierzycie, Państwo, że Wasze dzieci osiągną sukcesy na polu zawodowym lub sportowym bez:

- umiejętności współpracy w grupie

- umiejętności stawiana sobie celów i dążenie do nich

- bez umiejętności radzenia sobie z porażkami

- bez umiejętności słuchania i rozumienia innych

Powyższe kompetencje są ponadczasowe i bardzo cenne w zmieniającym się otoczeniu. Zastanówmy się przez chwilę. Nasze dzieci przejdą na emeryturę około roku 2060. Kto wie, jakie zawody będą potrzebne za 60 lat, skoro nie wiemy jak wyglądać będzie świat za lat 10. 60 lat temu był rok 1952. Chwila refleksji pozwala na mało odkrywczą myśl- ile zawodów wtedy nie istniało? O jakich nie mieliśmy nawet pojęcia?

Mimo wszystko, wymienione wyżej kompetencje ukształtują charakter małego człowieka na wiele lat i pozwolą odnaleźć mu się w tak szybko zmieniającym się otoczeniu.

Jakie cechy charakteru determinują sukces?

Na pewno poczucie własnej wartości. Ale nie w rozumieniu zarozumialca, któremu wydaje się, że wszystko wie najlepiej, ale osoby świadomej swoich mocnych stron, zalet, talentów ale także braków. Tego rodzaju świadomość mobilizuje do zmian, do działania, do podejmowania wyzwań i ciągłego doskonalenia się. Dlaczego? Ponieważ taka osoba wierzy w to, że jak nie za pierwszym razem to za którymś na pewno jej się uda.

Dziecko, którego poczucie własnej wartości zależy na początku jego istnienia od tego co mówią o nim jego rodzice i jak je traktują, może wyrosnąć na człowieka o takich właśnie przekonaniach na swój temat. Samo słyszenie tego to jedno. Ważne jest też by dziecko samo mogło, na własnej skórze przekonać się, że jest w czymś dobre, stymulacja w dziedzinach, w których dziecko wykazuje jakieś predyspozycje jest więc niezbędna.

Pomóc w tym może również, coraz szersza oferta warsztatów, których celem jest pomoc dzieciom w odnalezieniu w sobie indywidualnych, zróżnicowanych talentów i silnych stron. Warsztaty takie uczą zrozumieć siebie i zaakceptować, dają wskazówki, uczą pewnych zachowań i są świetną bazą- takim fundamentem charakteru. Jednym słowem, budują poczucie własnej wartości, rozumiane poprzez wiele jego aspektów. Ta forma może być bardzo pomocna w zdefiniowaniu własnego, silnego Ja twojego dziecka.

Badania nad ludźmi sukcesu, dowodzą, że jest pewna cecha charakteru, poza poczuciem własnej wartości, bez której sukces nie jest możliwy. To empatia. Ludzie, którzy potrafią zrozumieć uczucia drugiego człowieka, nawiązują lepsze relacje międzyludzkie, szybciej i trwale zdobywają przyjaciół.

Dzisiejszy świat nie istnieje bez relacji, bez odpowiedniej umiejętności komunikacji. Szkoła niestety często jest polem bitwy, gdzie nasze dzieci muszą chcąc nie chcąc, jakoś się odnaleźć. Ale bez odpowiednich wskazówek jak radzić sobie z pewnymi uczuciami, jak reagować na pewne zachowania, skąd mają wiedzieć czy czynią dobrze? Czy wtedy gdy dostana reprymendę, że zrobiły źle. Może jednak warto zawczasu zadbać o to, by rozumiały siebie, swoje uczucia, emocje, oraz uczucia innych. Jest jeszcze jeden tego plus. Zachowania empatyczne są jednym z najsilniejszych hamulców zachowań agresywnych. Co Ty na to?

Chcąc wykształcić dzieci na mądrych ludzi, ważne jest by umiały one odpowiednio zadawać pytania, bo tylko dzięki niektórym pytaniom możemy zdobywać nową wiedzę. Inne mogą nas wręcz hamować, utwierdzając w błędnych przekonaniach. Większa wiedza, to większa umiejętność podejmowania słusznych decyzji. To również większa potrzeba bronienia ich słuszności. Kształtowanie u dzieci pozytywnych asertywnych zachowań jest ważnym punktem zarówno w relacjach z drugim człowiekiem ale i w umacnianiu swojego poczucia wartości. Koło się zamyka.

Jest jeszcze parę cech, bez których nasze dziecko nie będzie szło do przodu. Jedną z nich jest umiejętność stawiania sobie celów. Jeśli wyruszamy w drogę, ale nie wiemy dokąd mamy dojść, gdzie dojdziemy?
Dziecko musi wiedzieć do czego dąży, w którą stronę ma iść. Bez tego nigdzie nie dotrze.

Wszystkie te cechy oraz wiele jeszcze innych pokrewnych sprawią, że Twoje dziecko będzie potrafiło realizować swoje własne marzenia. Dlaczego? Bo będzie umiało marzyć- czyli wyznaczać sobie cele, będzie umiało do nich dążyć, bo będzie wierzyło, że może, że potrafi, że mu się uda. Będzie miało wkoło siebie ludzi, którzy będą mu w tym wtórować i co najważniejsze będzie szczęśliwe.

A czy nie o to tak naprawdę nam rodzicom chodzi?

Autor: Agata Szymendera