"Dawniej, dziewczynki z angielskiej arystokracji, wyczekiwały z niecierpliwością dnia swoich 18 urodzin. Wtedy były przedstawiane królowej i to właśnie one były nazywane debiutantkami. Brytyjska tradycja miała ogromny wpływ na europejskie bale debiutantek" - opowiada Ophelie Renouard, organizatorka balu.


>>> Jegostrona.pl na Facebooku – polub i bądź na bieżąco >>>


Bal Debiutantek odbywa się w paryskim hotelu Crillon na Placu de la Concorde już od 20 lat. Właściciele wielkich fortun, arystokracja, znani politycy, aktorzy, artyści i sportowcy z całego świata dokonują cudów, aby ich córki mogły w nim uczestniczyć. Podczas wieczoru młode, piękne i bogate dziewczęta, w olśniewających sukniach od najsławniejszych projektantów, przedstawiane są uczestnikom balu. Poznają je też media z całego świata.

W tym roku organizatorzy balu zaprosili 23 debiutantki z 13 krajów. Wśród nich znalazły się m.in. Tallulah Willis (córka Bruca Willisa), Margaret Qualley (córka Andie MacDowell), Flora Collins (najmłodsza latorośl w rodzinie sławnego, amerykańskiego edytora), Marie-Sarah Carcassonne (wnuczka francuskiego pisarza i dziennikarza Jean d'Ormessona), księżniczka Charlotte de Bourbon-Parme, Charlotte Dawnay (siostrzenica mera Londynu) i Oriane Piccard (córka pilota Bertranda Piccarda).

Shutterstock


Bruce Willis i Andie MacDowell są stałymi bywalcami balu. Kilka lat wcześniej, każde z nich uczestniczyło w inicjacji swych młodszych córek.

Aby móc wziąć udział w tym wydarzeniu, dziewczęta muszą spełniać ściśle określone kryteria. Po pierwsze "być dobrze urodzoną", po drugie "dobrze wychowaną", po trzecie "zaangażowaną w akcje charytatywne".

"Idealna debiutantka jest inteligentną, dobrze wychowaną młodą damą, wrażliwą na los pokrzywdzonych" - tłumaczy Ophelie Renouard. "Często spotykam się z opiniami, że bal debiutantek jest przeżytkiem, ale mimo to cieszy się on wciąż ogromnym zainteresowaniem. Nie widzę niczego złego w podtrzymywaniu tej starej tradycji, która w dodatku ma szlachetny cel" - dodaje Renouard.

Od początku swojego istnienia Bal Debiutantek jest imprezą charytatywną. W tym roku pieniądze zebrane podczas balu zostaną przekazane walczącej z głodem Feed Fundation. Założycielką organizacji jest Lauren Bush, bratanica prezydenta George'a W. Busha, która sama była debiutantką na paryskim balu w 2000 roku.

W miniony weekend, ojciec jednej z debiutantek, który nie chciał ujawniać swojego nazwiska, przekazał Feed Fundacji dar w wysokości 300 tys. euro.