Idzie rak nieborak...

Myślisz, że z niemowlakiem nie da się bawić? Jesteś w wielkim błędzie! Takie szkraby bardzo łatwo rozśmieszyć, wystarczy, że zrobisz zabawną minę albo będziesz mówił przeciągając samogłoski. Maluch swoimgaworzeniem będzie próbował cię naśladować. Spróbuj zmodyfikowanej zabawy wchowanego. Wystarczy, że ukryjesz twarz za dłońmi i po chwili zrobisz „a kuku!”, a dziecko będzie rechotało z radości. Gromki śmiech wywoła też „brrrr” zrobione do brzuszka i niespodziewane „noski-noski”, gdy twarz bobasa będzie blisko twojej. „Samolocik” sprawi frajdę nawet starszym dzieciom. Unoś malucha do góry i na dół, naśladując przy tym dźwięki maszyny.

Marynarz, podróżnik... kosmita?

Roczne bobasy, kiedy opanują technikę samodzielnego poruszania się, uwielbiają gonitwy. Zamień się w potwora wydającego śmieszne odgłosy i goń malucha po domu. Kiedy już go złapiesz, zasyp go całusami i łaskotkami. Dzieci są strasznie ciekawskie, wspólne odkrywanie wszystkich zakątków domu będzie dla nich przygodą niczym z Indiany Jonesa! Doskonałą zabawą może być nawet zwyczajna kąpiel. Możecie zrobić statki z papieru, a potem puszczać je w wannie robiąc ogromne fale. Co powiecie na daleką wyprawę ciężarówką z kanapy albo podróż w kosmos rakietą z kartonu?

Podwórkowy lans

Rajem dla kilkulatków jest oczywiście piaskownica! Stawiajcie babki z piasku i budujcie ogromne zamki. Opanujcie wspólnie huśtawkii zjeżdżalnie. Pomóż szkrabowi zdobywać kolejne szczeble drabinek. Bądź ostrożny, ale nie zabraniaj maluchowi zabawy, niczym rozhisteryzowana mamuśka.

Tato, a dlaczego krowy mają łaty?

Oglądajcie obrazki w książeczkach, pokazuj maluchowi zwierzęta i ucz, jakie odgłosy wydają. Uważaj! Dzieci bywają bystrzejsze od dorosłych i potrafią zasypywać najdziwniejszymi pytaniami. Starszemu maluchowi możesz podsunąć kredki lub farby i kartkę papieru. Wspólnie twórzcie małe „dzieła sztuki”, które po latach będą świetną pamiątką. Pobawcie się w zgadywanki! Rysuj palcem na plecach dziecka, a potem poproś by odgadło, co miałeś na myśli. Dostosujzabawę do wieku dziecka – starszakom możesz rysować litery lub cyfry, a młodszym – proste obrazki.

Pomysłów jest naprawdę wiele, a żadna zabawka nie zastąpidziecku czasu spędzonego z tobą. Wysil wyobraźnię i bawcie się dobrze!