Narodziny maluszka są wyjątkowym wydarzeniem dla rodziny. Dziecko, szczególnie pierwsze, może wywrócić wasz świat do góry nogami. Przytłacza was nadmiar obowiązków, nie macie czasu dla siebie, a żona jest rozdrażniona i ciągle płacze. Najtrudniejsze są pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka. Partnerka potrzebuje teraz od ciebie ogromu wyrozumiałości i wsparcia.

Czym jest połóg?

Połóg to okres obejmujący 6 tygodni po porodzie. W tym czasie goją się porodowe obrażenia i cofają się prawie wszystkie zmiany, jakie zaszły podczas ciąży. Twoja żona musi odzyskać siły po porodzie, a w jej organizmie zachodzą kolejne hormonalne rewolucje. Z ciężarnej kobiety przemienia się w mamę.

Płacz i złość

Twoja obecność w domu jest teraz nie do zastąpienia. Na twoje barki spadają zakupy, sprzątanie, dbanie o żonę i cierpliwe znoszenie jej humorów, które przypominają diabelski młyn. Twojej żonie także trudno odnaleźć się w nowej sytuacji, a do tego dochodzą jeszcze buzujące hormony. Jest przemęczona i wyładowuje się na tobie. Bądź dla niej wyrozumiały. Poczekaj aż burza ucichnie i ze spokojem wspieraj ją w trudnym czasie.

Tata na drugim planie

Odzywa się w tobie tacierzyński instynkt. Chcesz jak najwięcej zajmować się malcem, jednak żona cały czas cię w tym wyręcza. Jeśli już uda ci się wziąć dziecko na ręce, zaraz słyszysz uwagi, że powinieneś trzymać inaczej, że źle zakładasz pieluszkę… Rozwiej jej wątpliwości. Uczestnicz przy kąpielach, przewijaniu, karmieniu. W końcu żona zrozumie, żedziecko jest z tobą bezpieczne. Nie możesz karmić malca piersią, ale spędzając z nim czas również budujesz między wami więź.

Kiedy będziemy się kochać?

Młoda mama często czuje się nieatrakcyjna. Jej ciało nie jest w najlepszej kondycji, jest obolała i dlatego nie pozwala się przytulać, unika pieszczot. Minie trochę czasu za nim znów będzie w formie, a do seksu możecie powrócić dopiero 6 tygodni po porodzie. Jakby wszystkiego było mało partnerka poświęca cały swój czas maleństwu. Przecież nie możesz być zazdrosny o malucha, ale czujesz, że coś jest nie tak.

Staraj się z nią rozmawiać. Mów, że tęsknisz, całuj, dotykaj, na nowo budujcie bliskość między wami. Nie pozwólcie aby dziecko całkowicie zawładnęło waszym życiem. Kochający się rodzice, to pierwiastek niezbędny dla prawidłowego rozwoju szczęśliwego malucha.