Czy samotny ojciec jest nadal atrakcyjny dla kobiet?

Okazuje się, że mężczyzna samotnie wychowujący dziecko to w opinii kobiet ten, który jest odpowiedzialny, dobrze sytuowany, świetnie radzący sobie z problemami. W dodatku w towarzystwie swojego brzdąca wielu kobietom wyda się dwukrotnie przystojniejszy. Samotny ojciec wysyła bardzo wiele pozytywnych sygnałów nie tylko w stronę kobiet. W najbliższym otoczeniu uznawany jest za kogoś, komu należy się w społeczeństwie szczególne miejsce, za kogoś imponującego, czasem za bohatera, a na pewno za osobę godną zaufania.

Co z ojcostwem po rozwodzie?

Jeśli statystyki z minionych lat będą się powtarzały, to co trzecie małżeństwo, które w tym roku weźmie ślub, rozpadnie się. W świetle prawa małżonkowie mają równe prawa do opieki nad dziećmi, jednak praktyka pokazuje, że sądy rodzinne rzadko stają po stronie ojca. Powszechnie uważa się, że wychowanie, które są w stanie zapewnić dzieciom kobiety jest znacznie lepsze od tego, które mogliby zafundować mężczyźni.

Związek kobiety i dziecka jest mocniejszy, to ona zachodzi w ciążę, ona je rodzi i w końcu to ona ma instynkt macierzyński. Czy wizerunek gloryfikowanej matki Polki jest aż tak różny od tego, który reprezentuje ojciec Polak? Bez względu na to, jaka jest odpowiedź, pamiętaj, że tylko pełna rodzina jest w stanie zagwarantować optymalny rozwój potomstwu - zwłaszcza rozwój społeczny. To kolejny argument za tym, żeby samotny ojciec próbował odnaleźć się w nowym związku.

Jak zmienić swoje życie po śmierci żony?

Dla mężczyzny to olbrzymia tragedia, kiedy na krótko po ślubie traci żonę i zostaje sam z dzieckiem. Cierpienie jest jeszcze silniejsze, jeśli dzieje się to z dnia na dzień. Mężczyźni, którzy znajdą się w takiej sytuacji powinni pamiętać o kilku zasadach:

- wychowanie dziecka w pojedynkę nie różni się od tego, które odebrałoby, gdyby mama żyła

- próby wynagradzania dzieciom nieobecności mamy mogą przerodzić się w późniejszym okresie w problem wychowawczy (wyznaczaj granice, zachowaj system nagród i kar)

- znajdź czas dla siebie, postaraj się odnaleźć w nowej sytuacji.

Ważne jest jednak, aby pamiętać o psychologicznej odnowie zakończonej swoistą homeostazą emocjonalną, która następuje średnio po dwóch latach od śmierci bliskiej osoby. Wdowcy zaczynają na nowo mocno stąpać po ziemi, podejmować odważne decyzje i poszukiwać siebie na nowo. Jest to najwłaściwszy moment żeby poszukać nowej miłości. Nikt nie chce bowiem żyć samotnie, człowiek nie jest stworzony do życia w pojedynkę. Specjaliści, psychologowie i najbliżsi namawiają osamotnionych ojców do podjęcia inicjatywy i stworzenia nowego, szczęśliwego związku.

Czy kolejny związek ma sens?

Samotny ojciec, zmuszony do łączenia pracy zawodowej z domowymi zajęciami, poszukiwaniem i zajmowaniem się nową partnerką nie będzie miał zbyt dużo czasu dla swojego dziecka. Dziecko jest w tej sytuacji najważniejsze, potrzebuje wielu rozmów (zwłaszcza jeśli mama zmarła), szczególnej opieki, czułości. Tato nie powinien o tym zapominać i budować nowy związek zawsze w centrum stawiając dobro dzieci.