"Wunderwuzzi", czyli kim jest Sebastian Kurz, cudowne dziecko austriackiej polityki
1 Kurz uznawany jest za cudowne dziecko austriackiej polityki. Od początku swojej działalności politycznej związany jest z OeVP (Partia Ludowa), z ramienia tej partii był m.in. radnym Wiednia. Jak podaje tvn24.pl, gdy miał nieco ponad 20 lat, został szefem szefem młodzieżówki OeVP.
PAP/EPA / CHRISTIAN BRUNA
2 W wyborach parlamentarnych w 2013 roku uzyskał mandat parlamentarzysty, zdobywając najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów w kraju. W grudniu 2013 roku w wieku 27 lat został ministrem spraw zagranicznych Austrii.
PAP/EPA / FLORIAN WIESER
3 Przydomek Kurza - "Wunderwuzzi" - oznacza "kogoś, kto chodzi po wodzie", w jego kampanii dominował morski, turkusowy kolor.
PAP/EPA / CHRISTIAN BRUNA
4 Austriacki tygodnik "Profil" nazwał go "Heiderem light", zauważając podobieństwo do antymigranckiego i eurosceptycznego byłego lidera FPOe Joerga Haidera, którego partia w latach 2000-2005 współtworzyła rządową koalicję.
PAP/EPA / CHRISTIAN BRUNA
5 W maju tego roku został szefem Partii Ludowej, a jego ugrupowanie zanotowało ogromny skok w sondażach: z trzeciego na pierwsze.
PAP/EPA / VALDRIN XHEMAJ
6 Kurz zapowiada m.in. zamknięcie muzułmańskich przedszkoli w Austrii oraz opowiada się za zakazem noszenia burek i nikabów w miejscach publicznych. Jednocześnie lider FPOe zapewnia, że zamierza przywrócić Austrii jej tradycyjną rolę mostu łączącego zachodnią i wschodnią Europę.
PAP/EPA / CHRISTIAN BRUNA
7 Podczas kryzysu migracyjnego szef austriackiego MSZ opowiedział się zdecydowanie przeciw niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, przypisując sobie zasługi za zamknięcie tzw. szlaku bałkańskiego - przypomina Deutsche Welle.
PAP/EPA / CHRISTIAN BRUNA
8 Urodził się 27 sierpnia 1986 roku w Wiedniu. W 2004 roku zdał maturę, odbył służbę wojskową i w 2005 roku rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Wiedeńskim.
PAP/EPA / FLORIAN WIESER
9 Studiów nie ukończył. Zaangażował się jednak w działalność Austriackiej Partii Ludowej. I jak widać, z sukcesem.
PAP/EPA / CHRISTIAN BRUNA
10 Swego czasu wyróżnił się tym, że jako jedyny nie miał krawata podczas uroczystości nominowania na prezydenta Heinza Fischera. Jak pisał Tygodnik "Przegląd", , miał to być sygnał dla ludzi młodych, studentów, bo programowo nie noszą go ci, którzy kontestują skostniałe układy. Jego pasją jest gotowanie.
PAP/EPA / CHRISTIAN BRUNA
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Komentarze(9)
Pokaż: