Eko sprzątanie

Ocet jest rewelacyjnym środkiem na wszystko i do wszystkiego. Czyszczenie z zastosowaniem octu to oszczędność czasu, pieniędzy i sprytny sposób na uniknięcie kontaktu ze żrącymi chemikaliami. Ten sekretny składnik ma jeszcze jedną zaletę. Jaką? Jest zawsze pod ręką w sytuacjach awaryjnych, gdy np. skończy się płyn do czyszczenia.

Oto 5 pomysłów na domowe triki z wykorzystaniem octu:

1. Doskonale sprawdza się jako środek dezynfekujący i bakteriobójczy. Warto czyścić nim zwłaszcza blaty kuchenne, deski do krojenia czy wnętrza lodówek. Można wtryskiwać go także do otworów odpływowych w zlewie, dzięki czemu udrożnimy rury.

2. Jest pogromcą kamienia i rdzy. Świetnie usuwa osad z kamienia z czajnika czy bębna pralki. W jaki sposób? Wystarczy zagotować wodę z octem (np. marki Kuhne), pozostawić na kilka godzin w urządzeniu i… po problemie!

3. Tłuszcz w kuchni to norma. Z tym na kuchence gazowej, kafelkach czy innych powierzchniach kuchennych doskonale poradzi sobie ocet. Wystarczy przelać nierozcieńczony preparat do pojemnika z dozownikiem, spryskać zatłuszczoną powierzchnię, pozostawić na kilka minut i przetrzeć suchą ściereczką.

4. Lśniąca podłoga, idealnie wypolerowane szklanki i szyby bez smug – marzenie niejednej Pani Domu. Jak je spełnić? To proste. Zamiast klasycznego płynu do mycia okien wystarczy użyć mieszanki wody i octu w proporcji pół na pół.

5. Ocet działa jak odświeżacz – likwiduje nieprzyjemny zapach ze sprzętów i pomieszczeń. Jeśli w szafce z butami, w bagażniku samochodu lub w zawilgoconej łazience umieścimy watę nasączoną octem, po kilku godzinach zapach nie będzie tak intensywny lub zniknie zupełnie.

Pomysły na domowe triki z wykorzystaniem octu przygotowała marka Kuhne.