Ryzyko, które podejmujeszW dzisiejszej rzeczywistości praca łączy się często z bardzo dużym stresem, nadgodzinami, realizacją prawie niemożliwych do osiągnięcia celów oraz dużym obciążeniem psychicznym, które niejednokrotnie przekładają się na nasze zdrowie i funkcjonowanie w świecie.

Ciągła pogoń za efektem, byciem „pracownikiem miesiąca”, zdobywaniem kolejnych szczebli na drabinie kariery oraz chęć udowodnienia, że damy radę za wszelką cenę zwyciężyć, zrobić, poradzić sobie, może być przyczyną wyczerpania, frustracji, a w finale – depresji – mówi psychoterapeutka Marta Maj-Stanisz z ośrodka Gabinety Psychoterapii i Rozwoju „Fenomeny” z Wrocławia.

Spirala nakręca się samaNieustający stres i zmęczenie powodują znaczne pogorszenie jakości naszego życia w każdym obszarze. Zaczynamy myśleć o sobie negatywnie, co sprawia, że podejmowane aktywności oceniamy coraz gorzej i brutalniej. Skutkiem tego jest smutek, złość, agresja i ogólne niezadowolenie. W świecie, w którym ludzie kładą coraz większy nacisk na dbałość o siebie, diety, uprawianie sportu, wydawałoby się, że takie choroby jak depresja powinny być w zaniku. Dzieje się jednak zupełnie odwrotnie.

Najprawdopodobniej jest to kwestia tego, że nawet te sfery życia, które mają nam dawać przyjemność i odreagowanie, traktujemy jak kolejne zadanie, które MUSIMY wykonać. Narzucamy sobie rygor i reżim, które wiążą się ze stresem i potencjalną frustracją w sytuacji, kiedy nie uda nam się zrealizować wyznaczonego celu – dodaje Marta Maj-Stanisz, psychoterapeutka.

Mężczyznom bywa trudniejNie od dziś wiadomo, że dostępność przeżywania emocjonalnego, reagowania w sposób żywy i otwarty na to, co się w nas dzieje, jest, głównie ze względów kulturowych, łatwiejsze w przypadku kobiet.

Mężczyźni częściej pozostają sami ze swoim smutkiem, a raczej szukają sposobów innego poradzenie sobie z problemami, sięgając po alkohol, nadmiernie reagując złością lub agresją. Siła społecznej presji jest w ich przypadku ogromna – mówi Krzysztof Pawłuszko, psychoterapeuta z Gabinetu Psychoterapii i Rozwoju Osobistego Gestalt w Wrocławiu.

Reaguj!Czy depresji, frustracji, wypaleniu zawodowemu można zapobiec? Czy umiemy trafnie zdiagnozować depresję? Czy da się jej uniknąć i kiedy powinna się nam zapalić czerwona lampka? Na te i inne pytania dotyczące depresji będzie można uzyskać odpowiedzi w ramach RE:akcji w depresji – inicjatywy z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją.

W ramach RE:akcji w Gabinetach Psychoterapii i Rozwoju „Fenomeny” we Wrocławiu będzie można uczestniczyć w warsztacie pt. „Z depresją do pracy”, który odbędzie się w marcu 2014, a także w skorzystać z nieodpłatnych konsultacji z prowadzącą warsztat psychoterapeutką Martą Maj-Stanisz. Z myślą o mężczyznach Krzysztof Pawłuszko przygotował warsztat „Nie jesteś sam”, który będzie miał miejsce 22 marca 2014 we Wrocławiu. Będzie to okazja, żeby w męskim towarzystwie porozmawiać o uczuciach, poszukać sposobów dbania o siebie i radzenia sobie z trudnymi sprawami.