Rower to sposób na utrzymanie dobrej formy, zrzucenie zbędnych kilogramów, zaoszczędzenie pieniędzy na paliwie, życie w zgodzie z naturą, ochronę środowiska i wreszcie sposób na bycie "trendy". Jeszcze kilka lat temu hitem sprzedaży były rowery górskie. W tej chwili najczęściej kupowane są rowery miejskie typu "holender", cruisery i rowery customowe, robione na zamówienie. Odkąd z zachodu do Polski dotarła na nie moda, rower to już nie tylko sport, ale styl życia i bycia. Dlaczego tak popularny?

Po pierwsze na rowerze miejskim jeździ się w pozycji wyprostowanej, przez co kręgosłup nie jest tak obciążony jak w tzw. "góralu", a jazda po mieście jest bardziej komfortowa. Po drugie, budowa i design takiego roweru pozwala na inny ubiór. Panowie wsiadają na rower w garniturze, panie w eleganckich sukienkach i tworzy się w ten sposób nowy, ciekawy miejski trend. Rower stał się też elementem stroju - powiedział Wojciech Wojewódzki, organizator "Święta rowerów", które odbyło się w Warszawie w miniony weekend.

W Polsce coraz więcej ludzi dojeżdża do pracy, szkoły, czy sklepu na rowerze. Według badań TSN OBOP 46 proc. Polaków na pytanie: "Jaki sport uprawiasz?" odpowiada: "Jazdę na rowerze". I choć do Holandii, Danii, Szwecji i Francji jeszcze nam daleko, to do Polski na dobre dotarła rowerowa moda. To sposób na wyrażanie siebie i motor integracji życia społecznego, stąd też rowerowy styl zaczynają kreować także marki typowo streetwearowe.

W modzie rowerowej tak naprawdę chodzi o indywidualną interpretację stylu. Nie musimy podążać za stereotypami, że jeśli rower to i dres, luźne sportowe bluzy i wygodne spodnie. Najważniejsze jest i tak to, żeby jeździć na rowerze i być sobą - przekonuje Natalia Dusza ze sklepu internetowego i marki Bewitched, Bothered & Bewildered.

Moda rowerowa dotyczy zarówno ubioru rowerzysty, jak i dopasowania modelu oraz wyglądu roweru do indywidualnego stylu. Tworzy to spójny wizerunek miejskiego rowerzysty. Stąd też wybór spośród modeli rowerów miejskich jest tak duży. Marki typu Electra, Micano, Ferrini mają w swojej ofercie zarówno lifestylowe i designerskie rowery, jak i surowe, eleganckie i stylizowane na starodawne.

Dopełnieniem rowerowego stylu są gadżety, które podkreślą miejski szyk. Od koszy, dzwonków, poprzez siodełka, ozdoby przypinane do kierownicy, po torby, sakwy i stylowe lampki. Wiele ciekawych propozycji można znaleźć na stronach bikebelle.pl, nowykroj.pl, czy loveloshop.pl.