Mimozy wygrywają z innymi prezentami wręczanymi 8 marca - czekoladkami, drobiazgami z biżuterii, książkami. Bukiecik w cenie 3-4 euro jest we Włoszech symbolem Święta Kobiet.

Niektórzy gałązki pełne kwiatów zrywają sami z drzew kwitnących właśnie o tej porze w cieplejszych rejonach Włoch. Na osiedlach w Rzymie, gdzie obsypane żółtym kwieciem drzewa stanowią malowniczą ozdobę, mieszkańcy strzegą ich i nie pozwalają niszczyć.

Przed samowolą przestrzegają właściciele plantacji mimoz apelując do zwolenników tradycji, aby kupowali bukieciki w kwiaciarniach i wszędzie tam, gdzie pochodzą one z pewnego źródła.

80 procent plantacji mimoz znajduje się w rejonie San Remo w Ligurii, która jest prawdziwym "kwiatowym zagłębiem" Włoch.

Jak zauważono, zwyczaj obdarowywania kobiet mimozami w dniu ich święta nie zna kryzysu - na niezmienionym poziomie utrzymuje się zarówno ich sprzedaż jak i ceny.

Federacja rolników (Cia) poinformowała przy okazji, że w tym roku produkcja tych kwiatów spadła o 30 procent przede wszystkim z powodu klimatycznych anomalii jesienią i zimą, gdy bardzo ciepła aura raptownie zamieniała się w wyjątkowo chłodną. Inny rolniczy związek, Coldiretti zapewnił natomiast, że tegoroczne mimozy są wyjątkowo piękne i dobrej jakości.